NOVINKY

arr3OtevřenoOd 27/4 2020 máme otevřeno.  Vstup prosím jen s ochranou nosu a úst. Vstupujte... arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 18/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:00-16:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » I. Příprava na cestu » Oblečení a věci osobní potřeby
I.II.: Oblečení a věci osobní potřeby

Ačkoli teplý Golfský proud podnebí v norských fjordech výrazně ovlivňuje, musíme, krom nejteplejších měsíců, počítat s možností nepříznivého počasí. Často až téměř do konce května a již od poloviny září, nás mohou zastihnout deštivé a chladné dny, sněhová nadílka i sprška krup. Největším nepřítelem je ovšem vítr. Většinou bývá mrazivý a pokud není člověk vhodně oblečen, dokáže jej za chvíli prochladit až do morku kostí. Náš přehled potřebného oblečení se bude vztahovat k chladnějším obdobím, v letních měsících je možné některé součásti výstroje ponechat doma.

Oblečení na cestu

Tzv. „civilní“ rybářské oblečení by mělo být pohodlné (vždyť budeme cestovat několik desítek hodin), ale i účelné. Krom kalhot, košile a bundy je praktické krátká vestička bez rukávů, opatřená několika kapsami (na doklady, peníze a jiné věci osobní potřeby), kterou můžeme mít během cesty stále na sobě.

Spodní prádlo

Kromě běžného spodního prádla doporučujeme zakoupit minimálně dvoje teplé spodky a dva teplé nátělníky. Ideální jsou výrobky z materiálu Merino a dalších , který je založen na principu dutého vlákna a hřeje opravdu dokonale. Vhodné je taky přibalit teplý ledvinový pás. Pokud jde o košili, postačí nám zřejmě jedna, i ta by měla být teplá. Ponožek není nikdy dost, vezměme s sebou alespoň pět párů (také z teplého materiálu). Na druhé straně nezapomeňte, že i začátkem května nás může překvapit sluníčko, a proto běžné tričko či lehká košile nebudou na škodu.

Svrchní oblečení

V naší výbavě nesmí chybět také svetr. I ten by měl být teplejší, ale nikoliv příliš silný. Preferujeme několik slabších vrstev kvalitního oblečení – lépe zahřejí a při lovu jsme pohyblivější. Vrchní ošacení by mělo sestávat z kalhot a bundy z hrubé odolné látky – zvláště vhodné je oblečení s Gore-texovou membránou. Největší problém je s ochranou proti dešti. V chladném počasí máme ty nejlepší zkušenosti se speciálními nepromokavými obleky, které se vyrábějí buď dvoudílné – kalhoty a blůza, nebo jako kombinéza. Tyto obleky jsou tvořeny vnitřní velmi teplou vrstvou z dutého vláka a vnějším umělohmotným nepropustným povlakem. Ten je ochranou nejen proti dešti, nýbrž i proti větru. Můžeme potvrdit, že i v deštivém a větrném počasí, s teplotou kolem nuly, jsme v těchto speciálních oblecích byli celý den v suchu a teple, a mohli se tak plně věnovat samotnému lovu. Jiná situace však nastane, pokud nás zastihne deštivé počasí v teplém letním období. To naše zateplené kombinézy použít nemůžeme – jsou bohužel neprodyšné a doslova bychom se v nich „upekli“. V teplém počasí jsou ideální ochranou proti dešti svršky vyrobené z goretexu. Jde o speciální materiál, který je jednostranně propustný – zevnitř „dýchá“ a nepropouští vodu zvenčí. Všechny výrobky z goretexu se však pohybují ve vyšších cenových relacích. A tak pro toho, kdo není ochoten pro své pohodlí více peněz, bude asi nejvhodnější obyčejná igelitová pláštěnka, případně klasický rybářský gumový plášť nebo gumotextilní komplety (kalhoty a blůza s kapucí).

Oblečení do Norska

Obuv

Obuv na cestu si každý vybere podle svého, sportovní bude asi nejvhodnější. Obuv k vlastnímu rybolovu musí splňovat dva předpoklady – musí být teplá a nepromokavá. S vodou se ve fjordech dostáváme do styku neustále – jednak při dešti, jednak při nastupování a vystupování z člunu, kdy charakter pobřeží nás často nutí šlápnout do mělké vody. Někdy se neubráníme ani malé vrstvě vody na dně loďky. Doporučujeme zvolit buď gumové holinky s neoprénovou vnitřní vrstvou (ta udržuje teplo), nebo kombinované boty z kůže a gumové spodní části s teplou vyjímatelnou vložkou. Náročnější rybáři si mohou též opatřit boty z goretexu. Pokud to objem našich zavazadel dovolí, není na škodu také jeden pár obuvi náhradní. V Norsku se nám může velice snadno přihodit, že se na kluzkém pobřeží zmáčíme. A zatímco šaty oschnou poměrně rychle, s botami to bývá obvykle horší (ty nejlépe oschnou, pokud je nasuneme na nohy obrácené židle). Nezapomeňme si přibalit též lehkou domácí obuv.

Doplňky oblečení

Jde o šál, čepici a rukavice. Šál může být jakýkoliv, hlavně teplý. Čepice bychom měli mít dvě. Jednu s větším štítkem proti slunci (to bývá na moři ostré a nízké) a jednu teplou. Ta nás musí chránit proti zimě i větru. Každý určitě ví, jaký typ mu vyhovuje. Nám se velice osvědčila kukla prodávaná v obchodech s použitým vojenským zbožím(US army), která nám chrání hlavu i celou část obličeje vyjma malého průzoru na oči. Většina obleků do deště má nepromokavou kapuci; pokud tomu tak není, musíme si též přibalit nepromokavou pokrývku hlavy. Rukavice jsou také nezbytně nutným doplňkem. Zkřehlé prsty nám mohou řádně pokazit požitek z rybolovu. Rukavice by měly být nejen teplé, ale i nepromokavé. Chceme-li být vybaveni dokonale, musíme si proto pořídit rukavice z neoprenu. V letním čase není na škodu mít také plavky. V mělkých zátokách je možné na pár minut smočit naše rybolovem unavená těla.

Věci osobní potřeby

Jedná se především o veškeré potřeby hygienické včetně ručníku. Pokud nemáte plnovous, nesmíte zapomenout holení. Na spaní bývá většinou pyžamo. Cestujeme-li soukromě, ověřme si, zda nebudeme potřebovat vlastní povlečení. Místo kapesníků doporučujeme vzít dvě role kuchyňských utěrek, ty můžeme použít i k jiným účelům. Velmi důležitý je krém na ruce. Agresivní mořská voda působí velmi nepříznivě na naši pokožku a během několika dnů máme dlaně celé rozpraskané. Proti slunci si raději vezmeme opalovací krém.

Přejít na další podkapitolu I.III.:Věci užitkové >>


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Opište text z obrázku: *
captcha

Upozornění. Správce webu si vyhrazuje právo smazat vulgární nebo takové příspěvky, které by poškozovaly zájmy správce webu.