NOVINKY

arr3OtevřenoOd 27/4 2020 máme otevřeno.  Vstup prosím jen s ochranou nosu a úst. Vstupujte... arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 18/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:00-16:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » IV. Hlavní druhy mořských ryb » Ďasové – ďasovití
Ďasové – ďasovití

Ďas mořský (Lophiuspiscatorius, Breiflabb, Anglerfisch)

Pokud jsme vlkouše označili za atraktivní rybu svým vzhledem, o mořském ďasovi to platí dvojnásob. Každý úlovek této „kamenné“ ryby je velikým zážitkem.

Tělo ďase je shora zploštělé (jak u platýse), jen v zadní části přechází do zploštělých boků (obr. č. 9). Ďas má široká ozubená ústa se silně předsazenou dolní čelistí. Oči jsou malé a položené svrchu hlavy. Ve hřbetní ploutvi je šest tvrdých paprsků, první tři mají větší či menší kožní výrůstky. Prsní ploutve jsou velké a široké, břišní ploutve jsou naspodu hlavy. Vrchní část těla je hnědavá, zelenošedá nebo načervenalá s tmavými skvrnami, spodní část těla je bílá.

Stěží lze hovořit o průměrných úlovcích, neboť mořského ďase ulovíme jen zřídka. Podstatné je však to, že ďas dosahuje pozoruhodné délky až 170 cm a hmotnosti 40 kg.

Život a výskyt ďase

Ďas se vyskytuje po celém pobřeží Norska vyjma nejsevernější části - tam se mořský rybolov zaměřuje na jiné exempláře. Jelikož se vytírá od dubna do června ve značných hloubkách (400 a více metrů), nejpravděpodobnějším obdobím pro jeho ulovení jsou letní a podzimní měsíce.

I ďas je typickou rybou dna, bohužel i velkých hloubek. Můžeme jej hledat v místech s písečným nebo bahnitým podkladem v hloubkách od 50 m, častěji však 150 – 1.000 m. ďas leží spola zahrabán na dně a rychlými pohyby hřbetních ostnů láká k sobě drobné rybky. Ty bývají přilákány i třásnitými výrůstky kolem úst i boků, jež rybě dodávají vzhled trsu vodních rostlin. Když se oběť přiblíží, ďas dokáže bleskově zaútočit. Ostré zuby v ďasově tlamě jsou sklopitelné a umožňují rybě potravu polknout, oběti však zabraňují v úniku.

Shora popsaným životním projevům ďase musíme přizpůsobit i náš způsob lovu. Zásadně budeme lovit na přirozenou nástrahu spuštěnou do velkých hloubek, kterou budeme jemně popotahovat po dně. Plátek rybího masa je universální a ideální nástrahou, ďas ovšem zabere i na červy či škeble. Záběr (podobně jako u vlkouše) připomíná vázku, jakmile však rybu odlepíme ode dna, začíná pro rybáře hotové peklo. Ďas bojuje velice urputně a dokazuje, že si své jméno vysloužil nejen svým vzhledem.

Co dál lze chytat při mořském rybolovu


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ