NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


Vlkoušovití

Vlkouš obecný (Anarhichas lupus, Grasteinbit, Kattfisch)

Ryby z čeledi vlkoušovitých jsou pro nás nesmírně atraktivní svým vzhledem připomínajícím dravou starodávnou nestvůru z pohádek.

Vlkouš má dlouhé, protáhlé, dozadu se zužující tělo a mohutnou hlavu se zaobleným rypcem a širokou tlamou (obr. č. 8). V ní má několik řad velkých křivých zubů. Ty se během roku opotřebovávají a krátce před třením jsou nahrazeny zuby novými. Vlkouš má dlouhou hřbetní a řitní ploutev, které nejsou spojeny s ploutví ocasní. Zbarvení je šedohnědé, hnědočervené nebo hnědozelené s tmavými příčnými pruh zasahujícími do hřbetní ploutve.

Obvyklé úlovky vlkouše se pohybují kolem 3 – 5 kg. Maximální hmotnost se udává do 15 kg a délka do 125 cm.

Vlkouš se vyskytuje po celém pobřeží Norska. Tře se v zimním období od října do ledna, takže ve fjordech ho můžeme ulovit v průběhu celé rybářské sezóny.

Také vlkouš je typickou rybou dna. Pohybuje se v hloubkách od 20 do 200 m. Živí se živočichy dna s tvrdou skořápkou, kterou drtí svými mohutnými zuby. Setkat se s Vlkoušem tváří v tvář při rybolovu na moři je opravdový zážitek.

Způsob lovu Vlokuše obecného

Způsob lovu musíme přizpůsobit přirozené potravě této ryby. Budeme chytat převážně na živočišnou nástrahu popotahovanou po dně – zejména na škeble, krevety a červy, vlkouš však nepohrdne ani kouskem rybího masa. Lovit můžeme i na položenou, nahazujeme však do větších hloubek, neboť na mělčinu vyplouvají jen mladí jedinci. Zuby vlkouše nemají ostré hrany, takže nemusíme použít ocelový návazec. Úlovky při pilkrování a na vláčenou rybku jsou řidší. Záběr vlkouše zpočátku vypadá jako vázka, až při zdolávání a při vylovování u hladiny začíná ryba divoce „řádit“. Po vylovení si dávejme na vlkouše pozor; norští rybáři tvrdí, že může svými zuby ukousnout špičku holinky i s konečky prstů na noze.

Do čeledi vlkoušovitých náležejí ještě další dva druhy, které můžeme v Norsku ulovit a jež dorůstají slušných velikostí. Jedná se o vlkouše skvrnitého (s jemným mramorováním v horní části těla) a vlkouše modrého (zbarvení těla má modrý nádech).

Co dál lze chytat při mořském rybolovu


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ