NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » I. Příprava na cestu » Věci užitkové
Podkapitola I.III.: Věci užitkové

Peníze a doklady

Jako při každé cestě do ciziny se i na naši výpravu musíme vybavit potřebným množstvím cizí měny. Budeme-li mít dostatek potravin a máme-li zajištěnou – zaplacenou cestu a ubytování, omezí se naše výdaje pouze na úhradu benzínu do motorového člunu. Vždy však musíme myslet na určitou rezervu. K tomuto účelu jsou obzvlášť výhodné platební karty, jež můžeme kdekoliv v Norsku použít. Pozor na to, že někteří turisté měli problém na některých benzinových stanicích s platebními kartami MasteCard, jedná se však spíše o výjimečné případy)

Z dokladů se jedná především o patný pas (do zemí EU stejně tak jako do Norska stačí v součastné době občanský průkaz) a cestujeme-li motorovým vozidlem, nezapomeňme řidičský a technický průkaz. Platnost dokladů je nutné doma před odjezdem zkontrolovat. Potřebná je také tzv. „zelená karta“. Obzvláštní důraz klademe na důkladné zdravotní pojištění, lékařské služby v Norsku jsou velmi drahé.

Ryby ke zpracování Bessaker - Norsko

Věci pro cestu autem

S ohledem na skutečnost, že čerpací stanice ve skandinávských zemích bývají v noci zavřené, doporučujeme vzít s sebou alespoň jeden plechový kanystr na pohonné hmoty. V součastné době má většina benzinových stanic v noci a již večer zavřeno, avšak často zde bývá automat na benzín přes platební kartu. Postup při použití automatu na benzín bývá následující:

  1. vložíme kartu
  2. zadáme pin
  3. vyjmeme kartu.
  4. cepujeme.
  5. částka se pak automaticky strhne z karty

Potřebné je taky základní nářadí k opravě vozidla a výkonná svítilna. Naprosto nezbytnou součástí výbavy automobilu musí být dokonalá automapa.

Věci potřebné k rybolovu

Základním zavazadlem, v němž budeme přepravovat naše věci, by měl být kufr nebo rybářská krabice. Ty pak použijeme k uložení rybářských potřeb, které bereme s sebou na moře. Vzhledem k povětrnostním vlivům jsou nejvhodnější batohy vyrobené z nepromokavého impregnovaného materiálu.

Zdánlivě zanedbatelnou, přesto však nanejvýš potřebnou věcí, je teplá podložka na sezení na lodi. Plně postačí tabulka polystyrenu nebo kousek molitanu, který vložíme do nepromokavého obalu. Proti ostrému slunečnímu svitu nás na moři ochrání nejen čepice s kšiltem, ale též polarizační brýle. Banalitou není ani hadr na utírání rukou po manipulaci s rybami.

Dokumentační pomůcky

V naší výbavě na cestu do rybářského ráje nesmí chybět dobrý fotoaparát. Krásná fotografie nám naše nevšední zážitky uchová na věky. Ještě větší prostor pro dokumentaci nám může poskytnout videokamera. Při filmování na moři musíme být opatrní, abychom kameru nevystavili negativním povětrnostním vlivům nebo přímému působení slané mořské vody. Pro náročné videoamatéry je určeno speciální pouzdro kamery, které je vodotěsné a umožňuje dokonce filmovat i několik metrů pod hladinou.

Věci ke zpracování úlovku

Hodláme-li přivézt domů zmražené rybí filety, musíme se vybavit věcmi potřebnými ke zpracování a uchování rybího masa. Polystyrenové přepravní bedny koupíme v Norsku v každé zpracovně ryb, není tedy nezbytně nutné je vést s sebou. Naproti tomu mikrotenové sáčky a lepící pásku na přelepení víka přepravky potřebovat budeme. Není na škodu opatřit balíčky s rybími filetami papírovými samolepícími etiketami pro uvedení druhů zamražených ryb. Pokud bychom doma zapomenuli filetovací nůž, můžeme jej v Norsku zakoupit za poměrně výhodnou cenu. I kvalitní severská ocel potřebuje občas nabrousit, proto doporučujeme přibalit brousek.

Lov ryb v Norsku

Léky

Cestovní lékárnička je pochopitelně naprosto nezbytná. Měla by obsahovat léky proti horečce a bolestem, proti průjmům, proti křečím, proti nevolnostem při cestování a proti alergiím. Dále oční vodu a mast do očí. Také mast proti spáleninám.A samozřejmě pak něco na ošetření poranění a dostatek obvazů. Výborné by bylo též nějaké univerzálnější antibiotikum. Doporučujeme však vždy výbavu lékárničky konsultovat s lékařem.

Ostatní věci

  • V chladném počasí přijde na moři vhod trocha teplého nápoje. Proto vezmeme na cestu termosku, nejlépe nerozbitnou nerezovou.
  • Máme-li problémy se vstáváním, nezapomeneme na budík.
  • V letním období můžeme v některých oblastech Norska potřebovat přípravky proti hmyzu. Příznivci potápění si mohou zabalit i potápěčské brýle, podmínky pro tento sport však ve fjordech příliš dobré nejsou.
  • Nesmíme zapomenout také psací potřeby.
  • V Norsku se dorozumíváme především anglicky. Pokud tento jazyk dobře neovládáme, je vhodné mít po ruce česko-anglický slovník. A na škodu nebude ani příruční atlas mořských ryb a živočichů.

Přejít na další kapitolu č. II: Norsko z pohledu rybáře>>


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ