NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


Podkapitola II.IV.: Pravidla a normy pro mořský rybolov

I v Norsku platí určitá pravidla hry, která ve smyslu předpisů upravují sportovní rybolov na moři. Již jsme se zmínili o tom, že rybářské normy v Norsku jsou velmi benevolentní.

Cizincům je dovoleno lovit s rybářským náčiním (prutemnavijákem) na moři zdarma a přivlastňovat si veškeré úlovky bez výraznějšího omezení. Není jim však dovoleno ryby prodávat. Také není dovoleno používat živých přírodních nástrah (to se nevztahuje na nižší živočichy – červy, mlže, plže, korýše apod., které ostatně stejně nejdřív zpravidla usmrtíme, než je jako nástrahu použijeme). Lososi se v moři nesmějí lovit do vzdálenosti 100 m od ústí řek na obě strany. Tatáž vzdálenost zákazu rybolovu platí od rybochovných a rybářských zařízení. K těm se nesmíme na člunu přibližovat na vzdálenost menší než 200m taktéž je zakázáno vytvářet nebo umísťovat jakékoliv překážky, které by bránily lodní dopravě. Předpisy mohou být na různých místech odlišné nebo mohou platit jiné normy lokální. Například na Lofotech je vydán zákaz pronajímání malých rybářských člunů cizincům do 30. dubna každého roku. Motivem jsou zřejmě bezpečnostní důvody.

Nepsaná pravidla, také pravidla

Krom dodržování uvedených předpisů pro mořský rybolov, omezujících jen v nepatrné míře výkon sportovního rybolovu, platí v Norsku výrazné etické pravidla. Atlantický oceán od pradávna poskytoval zdejším obyvatelům významný a v některých obdobích i jediný zdroj obživy, a proto si Norové dokážou darů přírody vážit. Každá loví jen tolik ryb, kolik spotřebuje. Využije se každá ryba, byť sebemenší. A odpad při zpracování ryb (kostry a vnitřnosti) se také využije – vhodí se zpět do moře, aby alespoň posloužil k obživě ostatních ryb a jiných mořských živočichů. Velkorysí hostitelé dovedou být velice nepříjemní, když rybář nechá rybu zkazit a nevyužije ji. Ulovená ryba taktéž nesmí v žádném případě trpět. Kdo rybu po ulovení nezabije a nechá ji leknout, je považován za lotra, který nemá na moři co pohledávat.

Ulovky během mořského rybolovu v norském Besakerru

Převoz a odvoz ulovených ryb

Závěrem je nutné upozornit na jeden závažný problém. Cestovní kanceláře i norské informační materiály nabízejí rybářům z cizích zemí možnost odvézt si domů své úlovky ve formě zmražených rybích filet. Prakticky všichni pronajímatelé ubytování umožňují současně s pronájmem chaty a člunu využít prostorné mrazící boxy k zamražení a uchovávání ulovených ryb. Leckde se nabízejí k prodeji i prostorné polystyrenové krabice k uskladnění a transportu rybích filet. Této nabídky všichni naši i zahraniční sportovní rybáři plně využívají a ze své dovolené si odvážejí určité množství zamraženého rybího masa. Naproti tomu veterinární předpisy platné v rámci Evropské unie zakazují vyvážení, dovážení i převážení jakýchkoliv zmražených potravin, včetně ryb. Je povoleno pouze převážení zmražených rybích trofejí. Norsko není členem Evropské unie a nemusí uvedené předpisy respektovat. Pokud ovšem jsou zamražené potraviny byť jen převáženy přes hranice zemí EU, mohou nám příslušné orgány průvoz tohoto zboží zakázat. Zatím nám však takový případ není znám.

Jak však sami vidíte, mořský rybolov v Norsku není nijak přísně regulován a užije si jej tak každý kdo má vhodné rybářské vybevení.

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ