NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


Štikozubcovití

Štikozubec obecný (Merlucciusmerluccius, Lysing, Seehecht)

Krásnou rybu vzdáleně připomínající štiku bychom měli přiřadit spíše k treskám, avšak tvrdé paprsky v hřbetní a řitní ploutvi ji oddělují do samostatné čeledi.

Štikozubec obecný má štíhlé tělo a větší hlavu s mocně ozubenou tlamou s velkými předními zuby. Spodní čelist bez vousků přesahuje horní. Má dvě hřbetní ploutve. Zadní hřbetní ploutev je velmi dlouhá, stejně jako jak ploutev řitní. Hřbet bývá hnědošedě až černošedě zbarvený, často černě tečkovaný, boky jsou stříbrně šedé a břicho bělavé. Má černá ústa i žaberní dutinu. Také nepárové ploutve mají černý lem.

Štikozubce běžně lovíme o váze několik kg, může však dosáhnout maximální délky až 1 m a hmotnosti až 10 kg.

Štikozubec obývá celé pobřeží Norska vyjma severní části. Tře se od června do srpna v různých hloubkách, ovšem dále od pobřeží, takže ve fjordech se objevuje až koncem léta.

Ve dne se štikozubci zdržují v hlubších vrstvách moře nebo při dně, naproti tomu v noci vyplouvají na lov za hejny drobných rybek až k hladině. Jde o velmi dravou rybu živící se převážně jinými rybami, na volném moři pak také hlavonožci.

Způsob mořského lovu musíme přizpůsobit životnímu cyklu štikozubce. Ve dne jej lovíme pilkrováním nebo vláčením cáru rybího masa u dna, v noci pak pod hladinou na přívlač.

Co dál lze chytat při mořském rybolovu


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ