NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » I. Příprava na cestu » Rybářské náčiní
Podkapitola I.I.: Rybářské náčiní a ostatní rybářské potřeby

Pruty

V každém případě si musíme opatřit pilkrovací prut. Jelikož pilkrování je způsob lovu, který prut nadmíru zatěžuje, je zde reálné riziko, že méně kvalitní náčiní se může během lovu poškodit. Proto doporučujeme vzít s sebou pilkrovací pruty dva. Cestuje-li více rybářských přátel pohromadě, postačí jeden či dva náhradní pro celou skupinu.

Dále je bezpodmínečně nutné vzít s sebou prut pro klasickou přívlač. I ty je vhodné mít dva – jeden pro střední a jeden pro těžší zátěž. Ve fjordech je možné lovit i na klasickou položenou, domníváme se však, že k tomuto účelu lze používat právě pruty vláčecí.

Milovníci muškaření si mohou přibalit také prut muškařský, i když máme za to, že lov na umělé mušky či strimry přívlačnou udicí bývá úspěšnější.

Lehký pilkrovací prut na moře

Navijáky a vlasce

Pro pilkrování je ideální velký multiplikátor. Jelikož nástrahu nemusíme nahazovat, ale pouze ji spouštíme ke dnu, dokáže multiplikátor ovládat každý. Při zdolávání velké ryby jsou jeho vlastnosti výrazně lepší než u klasického smekacího navijáku. Je třeba si jen zvyknout na to, že při vlečení ryby s běžným multiplikátorem držíme prut opačně – navijákem nahoru. Nemáme-li ovšem možnost multiplikátor opatřit, můžeme použít velký smekací naviják (POZN.: u něj je však vysoké riziko poškození). Podmínkou je, aby pojmul minimálně 200 m (POZN.: minimálně 300m pletené šňůry, osobně používáme navijáky s kapacitou přes 500m. Ne proto že bychom v takovýchto hloubkách chytali ale pokud nějaké metry utrhneme nebrání nám to v dalším rybolovu) splétané šňůry o průměru 0,30 – 0,50 mm. Pro pilkrování je splétaná šňůra nezbytnou podmínkou. Často těžký pilkr spouštíme do hloubky 100 i více metrů a pro úspěšný zásek ryby je třeba být s nástrahou v přímém kontaktu. Sami jsme vyzkoušeli, že „silonový“ vlasec o průměru 0,40 mm se při 100 m délce dokáže vypružit až o 6 – 8 m, zatímco splétaná šňůra má pružnost nulovou. Dovedeme si tedy představit, jak mocně musíme při lovu umělohmotným vlascem zasekávat, abychom vetnuli háček do tvrdé rybí tlamy. Nehledě na to, že při aplikaci umělohmotného vlákna je pilkrování daleko namáhavější, než při použití splétané šňůry.

Na přívlač se nám nejvíce osvědčili splétané šňůry průměru 0,15 - 0,25mm. Krom toho nesmíme zapomenout přibalit několik desítek metrů vlasce o průměru 0,80 nebo raději 1-1,20mm)  na návazec nad pilkr.

Pro muškaření můžeme použít jakýkoliv muškařský naviják o větším objemu cívky, vybavený silně potápivou muškařskou šňůrou.

Pokud jde o množství, doporučujeme si opatřit dva navijáky pilkrovací a dva navijáky vláčecí – jeden pro „lehčí“ a jeden pro „těžší“ přívlač.Muškařský naviják postačí jeden. Nemají-li naše navijáky mořskou povrchovou úpravu, měli bychom je po každodenním lovu omýt ve sladké vodě a osušit. Po návratu domů je nutné navijáky rozebrat a součástky ošetřit v příslušném antikorozním roztoku, nebo si nechat navijáky vyčistit u odborníka. Jelikož se nám může stát, že při vázce ve větší hloubce utrhneme většinu obsahu cívky, je nezbytné vzít s sebou alespoň 300m náhradní splétané.

Multiplikator Daiwa

Nástrahy

Bude se jednat pouze o nástrahy umělé. Nástrahy živočišného původu (například rousnice) nedoporučujeme převážet. Veterinární předpisy evropských zemí jsou velice přísné a pokud by celníci živočišné nástrahy objevili, zajistili by jejich chemické zničení, což by znamenalo výraznou časovou ztrátu a nemalý finanční poplatek za tuto práci.

Tradiční nástrahou mořského rybolovu v Norsku jsou pilkry. Ty rozlišujeme především podle jejich váhy. Do velkých hloubek nebo při silnějším tahu vody (vlivem přílivu a odlivu voda ve fjordech často proudí) musíme použít pilkry o hmotnosti 500g ale někdy i 750g. Ve velkých hloubkách jsme používali i pilkery o hmotnosti 1 200g! Jinak postačí pilkry 150 – 200 g těžké. Povrch pilkru by měl být lesklý, to ovšem není podmínkou. Jakou zásobu pilkrů vzít s sebou je těžké určit, vycházejme z nejhorší varianty, kdy se nám podařilo ztratit (utrhnout) 2 – 3 pilkry denně.

Za naprosto nezbytnou nástrahu považujeme twistery a rippery. Jedná se o tzv. „měkké“ nástrahy vyrobené ze speciální „želatinové“ umělé hmoty. Rozdíl mezi uvedenými druhy je v tom, že twistery mají tvar „červa“ s tlustým válcovitým tělíčkem a plochým zatočeným ocáskem, zatímco rippery představují gumovou rybičku s úzkým ocáskem zakončeným zesílenou ocasní ploutví. Oba druhy „měkkých“ nástrah se napichují na tzv. „jiggovou hlavičku“, která je tvořena větším protáhlým háčkem s ouškem a olověnou kulatou zátěží. Většina sportovních rybářů tyto nástrahy dobře zná, takže není třeba je blíže popisovat. Nejdůležitější je samotná jiggová hlavička. Při nákupu v obchodě se předně musíte přesvědčit, zda háček hlavičky je dostatečně pevný. Při zdolávání větší ryby z hloubky se nám mnohokrát stalo, že se nám háček zalomil a ryba unikla. Pevnost háčku vyzkoušíme tak, že jej uchopíme za oblouček mezi prsty a vyvineme silný tlak do strany. Háček se nesmí narovnat ani zlomit. Dalším důležitým faktorem je tíha olověné zátěže. Zátěž nesmí být příliš lehká, neboť nástrahu nenahodíme do patřičné vzdálenosti a tato navíc velmi pomalu klesá ke dnu, a ani příliš těžká, což má obvykle za následek časté vázky. Dosavadní zkušenosti jsou takové, že nejoptimálnější je objem zátěže jiggové hlavičky o průměrech od 15g do 250g, nejčastěji však hlavičky kolem 30g-60g Novinkou posledních let je pak GangJigHead pro lov na velké ripery (někdy i 30cm dlouhé) - ty pak doporučujeme v hmotnostech kolem 300g a 500g.Chceme-li lovit ryby, které se vyskytují pod hladinou, musí být zátěž pochopitelně lehčí. Nejvhodnější velikost gumové části nástrahy je kolem 10 cm, při lovu povrchových ryb pak poněkud menší. Doporučujeme však přibalit také několik kusů gumových částí větší velikosti. Pokud jde o barvu nástrahy, o té se zmíníme v jiném článku. Počet nástrah v rybářské výbavě je opět odvozen od předpokládaných ztrát. Při lovu ze dna počítejme raději se ztrátou 5 – 7 nástrah za den, při povrchovém lovu je pochopitelně ztrátovost minimální. Vždy však musíme počítat s tím, že krom ztráty nástrahy jejím utržením ve vázce dochází často ke znehodnocení gumové části působením ryb při záběru a zdolávání. Proto musíme zakoupit měkkých částí nástrahy nejméně o 30 % více než jiggových hlaviček.

Při lovu na třpytky a woblery nebývají sice takové úspěchy, ale rozhodně tyto nástrahy nesmíme podceňovat. Nejdeme-li povrchové ryby, jedná se o nástrahu stejně účinnou jak menší twister. Naproti tomu lov s woblerem je značně náročný, ovšem přináší naději trofejního úlovku. Uvedených nástrah není třeba mít s sebou mnoho, jejich „úmrtnost“ je vzhledem ke způsobu lovu minimální. Plně postačí deset kvalitních rotačních třpytek menší a střední velikosti a pět spíše větších woblerů.

Wobler

Poslední umělé nástrahy, ve fjordech oblíbené a často používané, jsou nástrahy typu jiggů a strimrů. Používají se bez zátěže jako přídavné nástrahy umístěné nad pilkrem. Jsou ovšem poněkud odlišné od známých jiggů a strimrů používaných při sladkovodním rybolovu. Tyto nástrahy jsou u nás v prodeji jen v několika obchodech s rybářskými potřebami, v Norsku jsou běžně k sehnání, ovšem v poměrně vyšších cenových relacích. Uvedené nástrahy si můžeme docela jednoduše vyrobit sami. Jejich základní částí je vždy pevný silný jednoduchý háček (jednoháček) s prodlouženým ramínkem a očkem. Při výběru háčku není vhodné šetřit na ceně; jednoháček je při zdolávání těžší ryby enormně namáhán a musí být proto kvalitní. I při použití zahraničních speciálních mořských výrobků se nám několikrát háček při zdolávání ryby zlomil. Tím, že na něj uvážeme chomáč obarveného peří nebo jiného podobného materiálu (chemlonu), nebo na něj navlékneme dlouhou, úzkou a do špičky seříznutou, nejlépe červenou nebo žlutou silikonovou bužírku. Peří či jiný vhodný vázací materiál je běžně k dostání v našich obchodech, pokud by nebyla k dostání silikonová bužírka, zakoupíme ji v Norsku za přijatelnou cenu v každém obchodě s rybářským náčiním. Účinnou přídavnou nástrahou jsou také gumové olihně (lidově chobotničky). Ty ovšem sami nevyrobíme, takže je musíme zakoupit ve specializované prodejně. Tam také můžeme zakoupit i jiné druhy přídavných nástrah, anebo celé systémy na návazci.

Při lovu muškařským náčiním si příznivci tohoto odvětví musí přibalit dostatek větších mokrých umělých mušek a strimrů, a to krom klasických i nástrahy ve „fantastickém“ barevném provedení.

Výše uvedený výčet obsahuje pouze nástrahy základní a nejběžněji používané. Úspěchy však mohou přijít i na nástrahy jiné, například různé druhy třpytek, nástrahy z per, kůže a srsti, nebo při použití nástrah kombinovaných. Jenom se nesmíme bát experimentovat.

Zátěže

Zátěže budeme v Norsku potřebovat pro velmi zajímavý lov na rybí filety, případně při vlečení wobleru za člunem nebo při lovu na položenou. Lov na „maso“ je podmíněn spuštěním a udržením nástrahy u dne, proto potřebujeme olověné závaží o hmotnosti 300-1000g Stejnou zátěž použijeme při vlečení woblera. Doporučujeme přibalit zátěže o této hmotnosti v počtu 10 – 15 kusů. Pokud jde o lov na položenou, úplně postačí několik kusů zátěží o hmotnosti 50-100g

Průběžné olovo

Háčky

Jedná se o jednoduché háčky a trojháčky. Jednoháčky budeme potřebovat nejen k výrobě umělých nástrah (viz výše), nýbrž také k lovu na rybí filety ze dna. Trojháčky se pak uplatní především na opravu či kompletaci pilkrů. Také u velkých „měkkých“ nástrah se k jiggové hlavičce přidává menší trojháček. Jednoháčky musí být větší velikosti, ideálně č. 9/0-11/0 trojháčky volíme podle velikosti pilkru. Opětovně klademe důraz na kvalitu háčků. Měly by být silné, tvrdé a pevné, pokud možno s mořskou povrchovou úpravou. Jednoduchých háčků můžeme potřebovat kolem 30 – 40 kusů, trojháčků postačí asi o polovinu méně. Hodláme-li vyzkoušet lov na položenou, nezapomeňme přibalit několik desítek háčků „cejnové“ a menší velikosti.

Trojháček

Ostatní rybářské potřeby

Naprosto nezbytnou součástí našeho vybavení jsou obratlíky, karabinky a kroužky. I u těchto součástí udice nesmíme podcenit kvalitu. Dokonalá pevnost v tahu i trhu by měla být samozřejmostí. Spotřeba těchto spojek je veliká. Počítejme minimálně s 50ks obratlíků, 50kusy kroužků 50ks karabin. Na těchto položkách v žádném případě nesmíme šetřit. Ze zkušeností víme, že bývají často nejslabší částí systému a nechceme přeci přijít o pěknou rybu, protože jsme ušetřili 15kč za karabinky.

Pro všechny případy doporučujeme přibalit alespoň 10 kusů silných ocelových lanek, nejlépe s umělohmotným povrchem.

Nenápadnou, ale nezbytně nutnou součástí naší výbavy by měla být látková izolační páska. Můžeme z ní jednak vytvořit zarážku pro zátěž při lovu na položenou, navíc nám může velmi dobře posloužit při opravě rybářských prutů. Jde například o přichycení uvolněných oček nebo dokonce o fixaci praskliny prutu.

Jelikož většina norských ryb je protáhlého válcovitého tvaru, upřednostňujeme jako vylovovací náčiní gaf. Zdolané menší ryby, které si nehodláme ponechat, odepneme z háčku přímo ve vodě, úlovky, které si ponecháme, hned po vytažení z vody zabijeme. V Norsku nebývá zvykem uchovávat živé ryby po jejich ulovení (i když by to vzhledem k teplotě vody možné bylo), proto můžeme vezírek s klidným svědomím nechat doma. Komu se ovšem způsob vylovování ryb pomocí gafu příčí, může použít podběrák s velkým rozpětím ramen.

Jako při rybolovu v tuzemsku, i v Norsku budeme nezbytně potřebovat větší vyprošťovač háčků. Mohou to být kleštičky, které se nám budou hodit také k opravě rybářského náčiní. Doporučujeme také myslet na metr a mincíř s větším rozsahem stupnice. Určitě bychom nechtěli, abychom trofejní úlovek nemohli před zpracováním řádně přeměřit a zvážit.

Jediným náčiním, které jsme na naše výpravy do fjordů vždy vezli s sebou, avšak nikdy jsme ho nepoužili, byly splávky. V teplých mořích se neobejdeme bez malých splávečků k lovu menších druhů ryb, v Norsku jsme s tímto způsobem lovu zatím neuspěli. Ale třeba jsme na to nešli tím správným způsobem.

Náhradní díly a potřeby pro opravu rybářského náčiní

Má-li naše skupina rybářů ve svém středu alespoň jednoho zručného kutila, není na škodu přibalit také „balíček poslední záchrany“. Ten by měl podle našich zkušeností obsahovat:

  • kleštičky a šroubovák, nebo tzv. combo,
  • koncová očka většího průměru,
  • pružinky do překlápěče nebo kousek ocelového drátu,
  • lepidlo na očka, malou soupravu epoxi nebo alespoň kanagom,
  • brousek a pilníček na otupené háčky,
  • rolničky k navijákům nebo alespoň šroubky k rolničkám,
  • izolační pásku.

Přejit na další podkapitolu č. I.II.: Rybářské náčiní >>


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ