NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Výběr rybářské nástrahy
Výběr rybářské nástrahy, návazce a pilkrovacího prutu

Chcete si užít nezapomenutelný mořský rybolov? Norsko vám jej dopřeje v plné své kráse, zvláště, pokud sebou budete mít vhodné rybářské potřeby pro lov na moři. Součástí výbavy by měl být vhodný pilekr, návazec i prut - jak je vybrat vám nyní poradíme.

Jak vybrat pilker pro lov na moři

Pilker má mnoho tvaru. Nejčastěji připomínají rybku, oliheň nebo jen válec. Hmotnost pilkeru se pohybuje od 30 gramů (pilkery určené k vláčení) až po cca 2 kilogramy. Vyrobeny bývají z olova, nerezu nebo nerezového plechu vylitého olovem. Na pilker se nejčastěji chytá pomocí velmi tvrdého prutu ve velkých hloubkách. Tomu je také přizpůsobený tvar i váha, tedy aby pilker klesl co nejrychleji do požadované hloubky a umožnil v takovéto hloubce rybařit, aniž by proudy odtáhly pilker daleko od lodě.

Výběr vhodného pilkeru pro mořský rybolov

Pilker vybíráme podle hloubky, ve které plánujeme chytat. Pro vláčeni do 30 m volíme pilker zhruba mezi 50 - 120 gramy. Pro pilkerovani volíme pilker zhruba podle nasledující tabulky:

Vzdálenost

Tah 0 - 1,5km/h

30m - 70m

150g

70m - 120m

300g

120m - 180m

500g

180 - 220m

600g

220 - 300m

750g

Přes 300m

Přes 750g

Je nutné tuto tabulku brát pouze orientačně. Při tahu vody, vlivem prouděni, větru a podobně, je nutné volit těžší pilkery. Rychlost klesáni se také liší podle použité šňůry, druhu prutu, velikosti návazců (velké návazce zpomalují klesáni) a hlavně podle navijáku.

V mělčí vodě můžeme experimentovat i s barevným provedením pilkeru. Preferujeme zelenou, hnědou a jiné barvy napodobující běžnou rybku. Ve hloubkách pres 100 m již není barva tak podstatná. Mnoho rybářů pilkery do takovýchto hloubek vůbec nebarví a používají pouze nenabarvené kusy olova. Univerzální je celokovový pilker vyrobeny z nerezoveho plechu a vyplněný olovem.

pilkery pro rybolov na moři Mořský pilker

Pilker bývá nejčastěji vybaven dole mohutným trojhákem, uprostřed jednohákem s obratlíkem a nahoře obratlíkem pro navázání k hlavnímu vlasci nebo k návazci s přídavnými nástrahami (viz návazce). Protože mořské ryby jsou velmi dravé, nemusíme se, obávat použít velké háky vel. 12/0. I malá ryba zhltne půl kilový pilker včetně takto velkého háku. V místech s velkým výskytem vázek se snažíme držet pilker nade dnem a místo dolního trojháku můžeme použít velký jednohák, nejlépe připojený pres obratlík a kroužek.

Způsob mořského rybolovu s pilkerem

Na pilker se dá vláčet podobně jako na plandavku. Tedy nahodíme, necháme klesnout do požadované hloubky a pak škubavými pohyby pilker přitahujeme. Můžeme vláčet pilker samostatně nebo s návazcem (viz návazce). Ve větších hloubkách chytáme na tvrdý pilkerovaci prut, vybaveny splétanou šňůrou (více viz pilkerovací prut). Pilker spustíme na dno a pohybem špičky nahoru a dolů provokujme rybu k útoku. Je vhodné zdvihnout pilker kousek ode dna, snižujeme tak množství vázek a větší ryby raději zaútočí kousek nade dnem než na dně. Je nezbytné čas od času spustit pilker zpátky na dno a kousek jej pozvednout, abychom se přesvědčili, že nechytáme příliš vysoko nade dnem. Některé druhy ryb, jako okouny, je možné chytat i ve sloupci cca 60 m nade dnem v hloubkách kolem 150 m.

Návazce, peříčka, papriky, chobotničky a podobně

Návazec se skládá z nástrah navázaných cca 5 cm od kořenového vlasce. Sila vlasce může byt dost rozdílná. Množství nástrah na návazci se pohybuje od 1 až po 10-12.

Nástrahy mhou být také velmi rozdílné, můžeme použít twistery, různé imitace olihní nebo chobotniček, peříčka (několik perek z krku kohouta přivázaných k háčku s několika třpytícími se střapci), papriky (silikonová trubička přivázaná k háčku na konci šikmo seříznutá), háčky vybavené lesklými plíšky nebo jen prázdné háčky s kouskem svítící trubičky připravené k lovu na maso.

Na horním konci kmenového vlasce bývá obratlík a na dolním karabinka s obratlíkem. Návazec můžeme koupit nebo si ji sami udělat. Musíme však dbát, abychom použili kvalitní součásti a byli si jisti každým uzlíkem, který uvážeme.

Výběr vhodného návazce pro lov na moři

Na makrely a sledě volíme vlasec nejméně Ø 0,50, raději silnější. I při lovu makrel se nám může podařit kapitální úlovek, o který bychom vlivem slabé šňůry neradi přišli. Na běžný lov tresek volíme vlasec cca Ø 1,0 mm.

Na makrely a slede voli menší návazce, male twistery a peříčka v počtu cca 4 nástrahy. Pokud použijeme větší množství nástrah, zvyšujme šanci záběru, ale pak strávíme věčnost rozmotáváním makrel z klubka návazců. Nejoblíbenější barvy jsou červená, černá, stříbrná a bílá.

Mořský návazec Mořský návazec

Na tresky použijeme 3 - 5  libovolných nástrah. Pokud stojíme o velkou rybu, raději volíme menší počet nástrah, 1-2 na vlasci  Ø 1,2 až  Ø 1,4. Používáme dostatečně velké a silné háčky vel. 0/10 a větší. S vlascem nejlépe spojené obratlíkem, aby nedošlo k překrouceni vlasce velkou rybou.

Způsob lovu s návazci

Návazec spojíme s pilkerem pomocí obratlíku a pomocí druhého obratlíku jej navážeme na kmenový vlasec. Při lovu makrel použijeme menší pilkery, cca100 g, na vláčecím prutu a můžeme jej bud vláčet nebo s ním pilkerovat pod lodí.

Při lovu tresek postupujme stejně jako při lovu na pilker.

Vhodný pilkerovací prut - jak jej vybrat?

Jedná se o krátký, cca 180-210cm dlouhý, tvrdý prut s akcí přibližně 500-1000g. Často bývá místo koncového očka použita rolnička (je nutno hlídat, aby nám vlasec nevyskočil z rolničky a nedošlo k jeho poškození. V poslední době jsou velmi populární pruty s vnitřním vedením vlasce, u kterých se nemusíme obávat zapletení vlasce mezi očky.

Pilkerovací prut vybavíme multiplikátorem. Smekací naviják je nevhodný. Nejen že nepojme dostatečné množství šňůry, ale není stavěný na takovou zátěž jako multiplikátor a často dochází k jeho poškození. Použijeme splétanou šňůru o nosnosti cca 25-40kg a to nejméně 300m.

Detail prutu pro rybolov na moři Mořský prut trendy

Výběr vhodného prutu pro mořský rybolov

Pokud plánujeme lovit na maso, volíme prut, raději měkči, 400-700g. Na takovémto prutu jsou lépe vidět záběry. Pro pilkerování raději volíme prut malinko těžší, 600-1200g. Prut musí mít dostatečně silné šroubení, aby pevně uchytil vybraný naviják, a pohodlnou, dostatečně silnou, část k uchopeni.

Mořský prut SPRO Mořský prut - detail

Univerzální prut mezi 500-1000g můžeme použít k lovu na maso, k pilkerování nebo i k vláčení za lodí.

Pokud zvolíme levnější naviják bez počítadla, je vhodné použít různobarevnou šňůru, jejíž barva se mění po každých 10m.

Petruv zdar!

HALIBUT Team


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ