NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Rybaření ve Španělsku
Ebro, řeka stvořená pro rybářský desetiboj

Už je to tady! I když naší největší vášní je mořský rybolov, vyjíždíme Mercedesem Sprinterem z Brna, auto je nabalené až po střechu a směřujeme na řeku do Španělska. Představujeme sedm členů cechu rybářského chystajících se utkat se svou novou výzvou – řekou EBRO.

10 dní 10 druhů ryb.

Vezeme kromě rybářského vybavení i dva malé benzínové motory, proud Ebra je tak silný že s vesly nejde překonat. Ve výbavě máme také pytel kukuřice a pelety HALIBUT na krmení a 200 rousnic schovaných v mechu.

Naše cesta nás vede přes Německo, Švýcarsko, Francii a nakonec Španělsko. A po 2 200 kilometrech a 21 hodinách cesty jsme na místě v Tortose, kde si na své pasy vyřizujeme rybářské povolenky. Jsou jiné než na moře a přehrady. My budeme chytat na řece mezi přehradou a deltou – vtokem do moře.  Ebro je asi 900 kilometrů dlouhá řeka a my jsme ubytovaní u prvního splavu v campu D´assut utopeném v oranžádových sadech asi 50 km od moře. Jsme zvědaví, jaké druhy mořských ryb zde z moře vytáhnou.

Ebro - místo pod splavem

Naše oblíbené místo pod splavem.

Jsme poměrně různorodého rybářského zaměřeni. Dva kamarádi ihned zaujali kaprařské pozice nad splavem v pomalu tekoucí vodě, s hloubkou 6-7 metrů a mírným zpětným proudem kolem břehů. Na stejném úseku, ale výše po řece, další dva rozhodili pruty na sumce. My zbývající jsme se vrhly pod splav na vláčenou na sumce a candáty.

Na vláčku se zatím candátům moc nechtělo, chytili jsme jen dva menší kousky a měli pár úderů do twisterů. Ty mohly pocházet od jiných ryb – řeka je jich plná. Otáčí se zde cípaly hlavatí a velcí kapři. Odpoledne jsme zde sledovali místního muškaře, jak zapřáhl na velkého strimra dva sumce, jednoho z nich (150 cm) vytáhl, druhého neudržel v silném proudu a utrhl.

Na večer jsme začali prochytávat proudy pod splavem velkými woblery. Používaly jsme woblery Kinetic 21 cm a ICEFISH Snok. První záběr od sumce přišel ještě za šera, jeho razance mi málem vyrazila prut z ruky. Po deseti minutovém boji se u břehu objevil sumec o velikosti 160 centimetrů. Následovalo pár dalších záběrů, ale bohužel oba další sumci po pár minutách boje upadli. Měli jsme tím na celý pobyt o večerní zábavu postaráno.

Ebro - chycený kaprKapr cca 75 cm.

Kapraři slaví úspěch

Mezi tím se naši kolegové kapraři také činily, zakrmili nad splavem peletami HALIBUT a Boiliesem , jako partikl použili povařenou kukuřici. A nic. Až pozdě odpoledne, na prut (ze zoufalství) s kukuřicí přišli dva záběry rychle za sebou kapři 70 - 80 cm. Protáhlými těly a mohutnými ocasními ploutvemi připomínaly dunajské kapry „sazany“. Za celý pobyt jsme nakonec chytli asi 60 kaprů, všechno dlouzí šupináči od 60 centimetrů do jednoho metru. Nebyl mezi nimi ani jeden lysec. Záběry přicházely na všechno možné jen ne na pelety HALIBUT. Nechutnaly ani sumcům, také se nám moc neosvědčili z Česka přivezené rousnice. Přes den žádný kontakt a v noci jen pár malých úhořů a sumečků amerických. Ti už byli zajímavější mezi 40 – 80 centimetry. Z kuchařského hlediska jsme je zařadili hned za candáta.

Se sardinkami na candáty

Chytaní na těžko na mrtvou rybku (dají se normálně koupit v místním supermarketu) nám přineslo několik candátů. Používali jsme čerstvé sardinky nebo jejich příbuzné a chytali jsme v proudech pod splavem. Bohužel candáti nebyli moc aktivní jen jeden až dva záběry za noc.  Největší candát měl 90 cm. V průběhu turnusu jsme jako kuriozitu na rybku chytili i několik kaprů.

 

Ebro - chycený candátCandát 90 centimetrů, chycen na rybku.

Zábava zvaná feeder

Přes den pro nás byl největší zábavou feeder. Používaly jsme klasické vnadící směsi na proudné vody obohacené masnými červy, které jsme vezli z domu. Ale dají se koupit za stejné ceny i na místě v jedné ze dvou rybářských prodejen.

Chytali jsme všemožné druhy ryb. Velcí karasi a jelci, kteří by u nás byli považování za trofejní kusy. K tomu plotice, oukleje a hlavně cípaly! U tohoto velmi bojovného druhu mořské ryby bych se rád zastavil, protože pro našince není obvyklá.

EBRO - cípal hlavatý

Cípal hlavatý.

Seznamte se s cípaly

Cípal hlavatý je rozšířen ve všech mořích středního pásma. V posledních letech expanduje na sever zatím do Dánska a jižního Norska. Je to stříbrná ryba připomínající tvarem těla ostroretku, s velkými tvrdými šupinami. Tlamku má uzpůsobenou ke sbírání potravy z hladiny. Pozor na hřbetní paprsčité ploutve s ostny, několikrát jsme se o ně nepříjemně popíchaly.

Pochytali jsme jedince do 65 centimetrů, ale viděli jsme na mělčinách i ryby přesahující 70 cm. Záběry na masné červy nebyli nijak razantní, spíše jen lehké přihnutí špičky nebo jen její rozvibrovaní. Hned bylo potřeba přisekávat, přičemž poměr úspěšnosti byl ve prospěch ryb 1:3.  Používali jsme 0.18 silný vlasec, protože mezi bílou rybou se občas chytil kapřík až 80 centimetrů a jeho zdolání ve velkém proudu bylo nesnadné. Běžně si po záseku vytáhl 30 i 40 metrů šňůry.

EBRO - obří sumec

Sumec přes 2 metry.

Sumčí hody

V neposlední řadě se zmíním i o lovu sumců. Chytali jsme tradičně na ukotvenou bójku s nástražní rybou. Ryby na háček jsme používali místní, ulovené přes den na feeder. Nástrahu jsme umísťovali do různých hloubek podle reliéfu dna nebo potopených stromů. Nejvíce se osvědčili spíš menší nástrahy nejčastěji plotice. Záběry ale byli i na jelce nebo cípaly. Našeho největšího sumce 2,42 asi 70 kilo jsme chytili právě na plotici cca 15-20 centimetrů. Za celou dobu jsme dostali na břeh 21 sumců od 1 metru do 2,42 metrů. Přes dva metry byli 2 sumci a tři další těsně pod dva metry.

Montáž byla na 100 kg pletené šňůře, velká kača (splávek), zarážka, 200 g olovo, velký jednohák za hřbet a dva silné trojháky k hlavě a ocasu. Přesto nám mnoho sumců přes noc rybu strhlo - ukradlo.

Kompletní osazenstvo Ebra

Pro úplnost ještě vyjmenuji všech 10 druhů ryb, které se nám podařilo chytit:sumec, candát, kapr, sumeček americký,  cípal, jelec tloušť, ouklej obecná, plotice, úhoř a karas. Podle místních se zde vyskytuje i parma a okounek černý. Ty jsme bohužel našimi způsoby lovu nechytli. Různorodost rybí obsádky a množství jednotlivých druhů je ohromující. Rybář nemusí být zrovna specialista na nějaký druh, a i přesto si nádherně zachytá. V příští výpravě bychom se ještě rádi věnovali jeden nebo dva dny lovu tuňáků na moři z pronajaté lodě.

Na závěr ještě několik rad na cestu. Je zbytečné brát si velké zásoby jídla, ceny běžných potravin jsou stejné jako u nás. Například u vína jsou dokonce nižší. Stejné je to i s živými nástrahami. Vše se dá koupit nebo ulovit na místě.

Teď už mi nezbývá než popřát Vám Petru zdar!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ