NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Rybaření v norském Bessakkeru
Mapa k lokalitě Bessakker, perle středního Norska

Jalikož je rybolov v Norsku naší srdeční záležitostí, připravili jsme si pro Vás mapku s popiskem dobrých lokací k lovu různých druhů ryb. Než se vrhnete na samotné prozkoumávání mapy, přečtěte si pár rad k daným místům a technikám lovů. Na úplný úvod bych rád zdůraznil, že některé značky ryb překrývají značky hloubek a reliéfu dna, a tím pádem není tato mapa určená k navigaci!

Základem úspěšného lovu v norských fjordech je osvojení si tichého chování na palubě lodi. Zdá se to jako triviálnost, ale divili byste se, kolik lidi na lodi klepe pilkerama o bok lodi, dupe nebo nechá ulovenou rybu jen tak třepat se v bedýnce.  Toho bychom se měli, především na malých hloubkách, vyvarovat.

A teď už přejděme k jednotlivým značkám ryb

Níže najdete přesný popis námi zvolených technik pro mořský rybolov, které jsme při našem pobytu v Norsku vyzkoušeli. Věříme, že pro vás budou dobrou inspirací pro výpravy do severních vod.

Lov okouníků mořských

Okouni (červená): Okouníci mořští se chytají ve velkých hloubkách, většinou kolem 150-220 metrů hloubky, nejčastěji 15-40 metrů nade dnem. Nejlepší nástraha je návazec s více háčky - ať už speciální návazec pro lov okouníků nebo jakýkoliv jiný návazec s chobotničkami (nejlépe FLUO) zakončený pilkrem alespoň 400 gramů – podle hloubky a síly driftu! Na každý háček je nezbytné dát proužek masa z makrely (zhruba o velikosti cigarety). Tímto návazcem s masem prochytáváme sloupec po 5 metrech. Záběry od okouníků jsou jemné, spíše jen lehké zatřepání špičky. Pozor, okouníky moc nesekáme, mají jemné pysky a rádi se vyřezávají. Poměrně často padají, ale když upadnou cca 30 metrů pod hladinou, většinou díky tlaku vyplavou.

Okouník mořský

Lov halibuta

Halibut (růžová) Na lov halibuta ve středním Norsku bohužel není zaručený recept.  Ale v letošní sezoně se jich půlka chytla na vláčení umělých nástrah, různých twisterů, ryperů a nebo kopyt.  Vláčení se používá v menších hloubkách do cca 40 metrů. Většinou se nám osvědčilo pravidlo: „Najdi malé obecné tresky, vláčej až do úmoru a chytneš halíka!“

Druhá půlka se pochytala ve větších hloubkách hlavně na těžké pilkery s kouskem masa. Opět v hejnech jiných ryb!  Často byli schovaní pod hejny okouníků. Občas se posádkám lodí stalo, že se jim halík na 200 metrech hloubky zvedl  za nástrahou až k lodi, koukl se a zase klesl někam do hlubin.

Halibut

Lov tresky obecné

Treska obecná (oranžová) Obecnačky se téměř všechny pochytaly do 80 metrů hloubky. A zase buď na vláčení, kdy jsme použili trošku těžší jiggové hlavy a při driftu jsme s twistery ťukali o dno za lodí. Krásná chytačka co se množství ryb týče, ale velikost takto chycených ryb byla do 80 centimetrů.

Na větší tresky jsme jezdili na podmořské plotny právě mezi 50 až 80 metrů hloubky. Kdy jsme pilkery s jedním návazcem na který se nechal chytit malý keller (treska tmavá) a i s kellírkem se chytalo u dna. Poměr záběrů s kellerem a bez, byl zhruba 5:1.  Koho nebavilo pilkrování navázal na prut  gianthead (opravdu těžká jigovka s velkým testerem cca 25cm). S touto metodou bylo sice míň záběrů ale za to co ryba tak to trofejka! Bylo důležité na podmořských horách a plotnách najít právě ty hejna kelírků.

treska obecná

Lov tresky polak

Treska polak (zelená) Treska polak je dozajista jedna z nejbojovnějších a nejchytřejších ryb středního norska! Chytá se výhradně na přívlač. Vyhledávají se podmořské hory a mělčiny kde se gumové nástrahy nebo třpytky „plandavky“ tahají poměrně velkou rychlostí.  Je velmi časté, že mate hodně ďobanců, ale málo záběrů. To je důkaz toho, že to chce měnit barvy nástrah a rychlost navíjení. Většinou zrychlit ať polak nemá čas na žádné velké přemýšlení.  Nám se nejvíce osvědčili přírodní barvy kopýtek kolem 10 cm – hnědá, zelená, zlatohnědá- barva obecné tresky!

Dobrá metoda je i nechávat propadávat twistery kolem útesů, kdy po celou dobu propadu twistera, do hloubky, udržujete kontakt s nástrahou a přisekáváte drobné ťukance.

treska polak

Lov mníka mořského

Mníci (modrá) Mník mořský (leng) a mníkovec bělolemý (lumb), oba mají podobné návyky. Žijí u dna, rádi na pevném podloží v blízkosti kamenných polí kdy se schovávají. Nejlepší nástraha na oba druhy je filetka z makrely a nebo celá makrela. Vyhledávanější z obou druhů je mník mořský který se dorůstá mnohem větších rozměrů.

Nejlepší je použít návazec na monofilu 0,90 s dvěma velkými jednotky, na které se napichuje pravě filetka z makrely. Návazec je dobré vyzdobit různými FLUO věcmi jako jsou chobotničky, korálky a trubičky. K návazci připojíme olovo okolo 500 gramů, spustíme ke dnu a čekáme na záběr. Záběry je potřeba sekat velmi tvrdě, protože mník má opravdu tvrdou hubu a proseknout ji dá zabrat! Když se vám zaseknutí nepodaří, nezoufejte a spusťte návazec zpátky ke dnu – mník to velmi často vezme i podruhé.

Mnik mořský

Ostatní druhy ryb

Ostatní druhy ryb jako Treska černa, Treska jednoskvrnná, Treska Wetling a nebo Štikozubec jsme letos v létě nechytali v hojném počtu a proto nejsou v mapě zaznamenány. Ale všechny v posledním odstavci zmíněné druhy ryb jsme chytli na hraně mezi hejny okouníků na návazce s pilkry a kousky masa.

Mapa oblasti Bessakerr v Norsku

Mapa pro rybolov v Norsku - Bessakker

PLNÉ ZOBRAZENÍ MAPY


Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Už nám nezbývá než popřát hodně štěstí a lovu zdar!

Halibut TEAM


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

gratulace
Víťa
23.03.2015 17:10
Dobrý počin
Jirka
14.01.2015 16:02
velký hlubokosklon
Víťa
07.10.2014 18:24