NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » IV. Hlavní druhy mořských ryb » Rejnoci – rejnokovití
Rejnoci – rejnokovití

Rejnok hladký (Rajabatis, Storskate, Glattrochen)

Rejnoci jsou pokračováním atraktivních ryb severního moře. Úlovek této křídlaté ryby nemůže nechat chladným žádného sportovního rybáře.

Tvar těla rejnoků je zploštělý jak u platýsů, avšak při pohledu shora kosočtverečný. Důležitým znakem je dlouhý ocas, který je na konci opatřen dvěma malými, těsně za sebou umístěnými hřbetními ploutvičkami.

Rejnok hladký je charakteristický výrazně špičatým rypcem. Mladí jedinci mají velké trny v oblasti očí a jednu řadu trnů na hřbetní části ocasu. Dospělé ryby mají na ocase krom střední, ještě dvě  boční řady trnů, samci pak ještě trny na celé hřbetní straně, samice jen na přední části disku. Zbarvení hřbetní části rejnoka hladkého je hnědé nebo žlotohnědé, někdy s malými žlutými nebo bílými skvrnami. Břišní strana je bílá, šedá či namodralá, s černými skvrnkami či pruhy, nebo dokonce s černým mramorováním.

Jikernačky rejnoka hladkého dosahují větších rozměrů jak samci – až 2,8 m délky a hmotnosti kolem 100 kg. Samci zřídka dorostou délky 2 m. jde o největší evropský druh rejnoka.

Rejnok hladký žije po celém pobřeží Norska. Samice klade v pozdním podzimu či v zimě vejce v zelenavém pouzdře. Doba vývoje zárodku ve vejcích trvá 9 – 10 měsíců.

Rejnoci jsou ryby mělčí vody. Mladší kusy rejnoka hladkého se zdržují v hloubkách pouze 18 – 30 m, starší jedinci obývají hloubky 100 – 200 m. rejnok hladký žije vždy na bahnitém či písčitém dně, kde loví korýše, červy a starší jedinci zejména ryby.

Rejnoka hladkého můžeme ulovit výhradně u dna na živočišnou nástrahu. Nejlepší je cár z čerstvé ryby nebo celá malá rybka. Nejvhodnějším obdobím lovu je podzim a zima - v tomto období však bývá mořský rybolov pro rybáře nejnáročnější.

Rejnok ostnatý (Rajaclavata, Piggskate, Nagelrochen)

Budeme-li mít štěstí, můžeme ulovit i menšího příbuzného předchozího druhu – rejnoka ostnatého. Ostatní druhy rejnoků žijících v severní části Atlantiku jsou již vzácnější.

Rejnok ostnatý má tupoúhlý čenich. Horní i spodní stranu těla má pokrytou ostny. Hřbetní strana ryby je zbarvena do hněda nebo světle šedě, u mladších ryb s černými skvrnami, břišní strana je bílá a má tmavé okraje.

Samci rejnoka ostnatého dorostou maximálně 70 cm, samice pak až 125 cm při hmotnosti do 20 kg.

Také tento druh rejnoka najdeme po celém pobřeží Norska. Samice klade přibližně 20 vajec v rohovitých schránkách již v létě.

I dospělé jedince rejnoka ostnatého můžeme nalézt v menší hloubce – 20 – 100 m. Někdy však sestupují až do hloubek 500 m. Rejnok ostnatý žere hlavně korýše, červy, měkkýše a ostnokožce, méně už ryby. Způsob lovu je obdobný jako u předešlého druhu, úlovky jsou sporadické, avšak možné v průběhu celého roku.

Co dál lze chytat při mořském rybolovu


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ