RYBOLOV V NORSKU » IV. Hlavní druhy mořských ryb » Ostnoploutví –ropušnicovití
Ostnoploutví –ropušnicovití

Okouník mořský (Sebastesmarinus, Uer, Rotbarsch)

Kdo by netoužil ulovit velkou jasně červenou rybu podobnou našemu okounu? Je to úlovek nadmíru atraktivní svým vzhledem a vzácným jemným, obzvláště chutným masem.

Okouník mořský má silné vysoké tělo s mohutnou hlavou a velkýma očima. Na žaberním víčku má trny mířící vzad. Trny se nacházejí i v přední části hřbetní ploutve. Celé tělo je zbarveno sytě červeně, břicho je červenobílé. Také dutina ústní je světle červená.

Jelikož okouník mořský roste velmi pomalu (může se dožít až 60 let, pohlavně zralý je v 11 letech při délce 38 cm), lovíme většinou menší jedince do hmotnosti 1 kg, kteří tvoří nejpočetnější hejna. Může však dosáhnout délky až 1 m a hmotnosti 15 kg.

Také okouník mořský je hojný po celém pobřeží Norska. Zajímavý je jeho způsob rozmnožování. Páří se v říjnu a listopadu v severní části Barentsova moře. Je živorodý. Po výtěru samice odplouvají k trdlištím, kde od dubna do června přivádějí ve velkých hloubkách na svět až několik set tisíc živých mláďat. Pro nás z toho vyplývá, že nejlepší dobou lovu okouníka mořského jsou letní měsíce.

Způsob života okouníka mořského je stále dost tajemný. Jisté je, že jde o typickou rybu dna a velkých hloubek. Zdržuje se ve 100 – 400 m - díky tomu je mořský rybolov poněkud náročnější. Jsou však i populace, které žijí trvale v širém moři v hloubce 30 – 200 m. V mládí se okouník mořský živí planktonními živočichy, později převážně drobnými rybami, zejména sledi.

Ve fjordech okouníka mořského ulovíme většinou při pilkrování, někdy také na přirozenou nástrahu popotahovanou při dně. Po vytažení jsou u něj zvlášť patrny důsledky náhlé změny tlaku vody – vyhřeznutí vnitřností ústní dutinou a vyboulení očí.

Při našem rybolovu v norských fjordech je častým úlovkem též okouník živorodý. Od okouníka mořského jej rozeznáme podle tmavých skvrn v hřbetní části. Zdržuje se v hloubkách od 50 do 300 m. Dosahuje velikosti pouze mezi 20 – 30 cm, a proto nemá takový sportovní i hospodářský význam, jak jeho větší příbuzný.

Co dál lze chytat při mořském rybolovu