NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Lov platýzů v Baltském moři
Mořský rybolov v Baltském moři - lov platýzů

Následujících pár řádků jsme věnovali lovu platýzů v Baltském moři, při kterém jsme využili rybářské potřeby a techniky totožné s těmi, se kterými se platýzi loví po celé Evropě - v severním moři v Norsku i ve středozemním moři v Chorvatsku.

Nejvíce zkušeností mám z Dánska, kde v moři žije asi deset druhů platýzů a dokonce i pár druhů mořských jazyků. Mezi nimi v Baltu kraluje pakambala velká dorůstající se délky 60 centimetrů.

Jaký zvolit prut?

Kaprové pruty na lov platýzů

Pruty zapíchané na pláži.

V nejlepším případe surfový prut, dlouhý poměrně tvrdý prut proto, aby se přehodili mělčiny a příbojové pásy. Já sám surfové pruty nemám a používám starší kaprové pruty 3,60 s vrhací zátěží kolem 100 gramů. Prut umisťuji do jednoduchých držáku zapíchnutých do písku na pláži, nebo do speciálních tripodů.

Jaký zvolit návazec?

Návazec na platýze

Návazec na platýse

Nejčastěji používáme návazec na monofilu 0,40 mm, s dvěma háčky velikosti 1/0 a koncovou zátěží 50-120 gramů, podle síly přílivu a odlivu. Na návazec není špatné přidat různé korálky, plíšky a jiné cinkrlátka. Pokud chytám v noci, přidám fluo korálek. Za jarních měsíců, kdy příliv vláčí velké množství mořských řas, používám na návazce kousek polystyrénu, aby byla nástraha ve znosu.

Návazec se dá i koupit hotový a funguje velmi dobře.

Co na rybářský háček?

Domeček písečníka

„Domeček“ písečníka

Jako nástrahu používáme co je zrovna po ruce, nejlepší jsou různí mořští a píseční červy, mušle, přílipky, mořské šnečky, krevetky a nebo proužek masa z makrely nebo sledě.

Krevetky jako návnada

Krevetky

Z červů máme nejradši písečníky, které vyrýváme za odlivu na plážích, místo pobytu se pozná podle typického „domečku“ červa. Další hojně zastoupený červ je nereidka, která se chytá do sítěk mezi řasami. Do stejných sítěk jdou chytat i krevetky, které vidíte na obrázku

Kam na platýze?

Platýze hledáme na písčitých dnech, kde nemusí být ani moc vody. Největší kusy máme chycené na hloubkách kolem 1,5 až 2 metrů ale není výjimkou, že se platýzi chytnou i na půl metru vody. Pokud si přibalíte polarizační brýle, jdou písčitá místa pod vodou přes den pěkně vidět, a tím si můžete vytipovat dobré fleky na lov.

Mořský jazyk

Mořský jazyk.

Kdy vyrazit na platýze?

Obecně je na lov platýzů nejlepší večer, hodinu před a hodinu po setmění, nebo stejně tak ráno kolem rozednívání.  Pokud chceme chytat i přes den, tak se vždy snažíme přiblížit odlivu - nejlepší je chytat v době, kdy voda začne opadávat. Na písčitých plotnách proudící voda víří písek a s ním i přirozenou potravu platýzu. Úplně nejlepší je vychytat odliv za stmívání, ale to se vám s 12,5 hodinovým cyklem dmutí nepodaří každý den.

Co na závěr?

Lov platýzů bereme vždycky jenom jako doplňkový lov k lovu mořských pstruhů. Ale i u tohoto druhu lovu je mořský rybolov zábava. Poměrně často se chytí i jiné druhy ryb jako úhoř, tresky, ropušnice, allmuter (stimule živorodá), a nebo dokonce i mořský pstruh a to je potom tóčo!

Různé druhy platýzů

Různé druhy platýzů.

Petru zdar!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ