NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Lov na dírkách - část druhá
Lov na dírkách část druhá – lovné techniky

První díl seriálu o zimním rybolovu na dírkach.

I když nám, milovníkům dírkaření, počasí moc nepřeje, tak meteorologové stále slibují ochlazení. A jak jsme slíbili v první části našeho zimního speciálu, dnes se podrobněji podíváme na nejpoužívanější rybolovné techniky při lovu pod ledem!

Dvě hlavní, které si popíšeme, jsou lov na splávek a vertikální „přívlač“.

Jeseter z dírek

Jeseter

Lov na splávek

Pro velké množství vyznavačů zimního rybolovu není hezčího pohledu než na splávek mizející ve vyvrtané dírce! Opravdu je to krásný pohled.  Abyste tuto krásu mohli vidět, musíme začít popisem montáže.

Na dírkách se chytá jak na průběžný, tak na klasický pevný splávek. To vybíráme podle toho, který máme oblíbenější a hlavně podle hloubky rybníka. Na dírkách se používají krátké proutky do cca 60 cm, nemůžeme tedy použít pevný splávek, pokud chceme chytat ve větších hloubkách. A na některých soukromých vodách se chytají jeseteři i na hloubce okolo pěti metrů!

Montáž je klasická, na kmenový vlasec 0,18 mm navlečeme splávek. Jako zarážku použijeme kousek bavlnky nebo speciální silikonovou zarážku, navážeme háček velikosti okolo pětky a dovážíme bročky, ať splávek pěkně leze jen barevnou částí z vody.

Splávek v dírce

Splávek v dírce

Háčky a silony pro lov na dírkách

Velikost háčku a tloušťka silonu, závisí na osádce rybníka a rybě, kterou chceme lovit. Pokud pojedeme na rybník, kde jsou nasazení menší pstruzi, použijeme silon 0,15 mm a menši háček. Ale když se vydáme na rybník, kde jsou velcí jeseteři, použijeme naopak silon klidně i 0,22 mm a háček č. 1. Někteří rybáři specializující se na jesetery dokonce používají tenké pletenky.

Ponor splávku (hloubku) nastavíme podle hloubky rybníky a zase podle rybí osádky. Jednoduché pravidlo je, že siven americky bere ve sloupci, pstruh duhový pár centimetrů nade dnem a jeseteři na dně nebo jen kousíček nad ním. Pokud ryby neberou, je dobré zkoušet měnit prvně ponory a až poté střídat osvědčené nástrahy.

Nástrahy pro lov na dírkách

Jako nástrahu můžeme použít celou paletu věcí, mezi nejoblíbenější patří kukuřice, krevetky, masní červi, tavený sýr, halibut peletky a speciální těsta na pstruhy. Mezi méně používané se řadí rohlíčky, hnojní červi, foukačky, boilies a mnoho jiných. Já osobně rád nástrahy kombinuji, například k zrnku kukuřice přidám dva tři masné červy. Pokud je to povolené, je výborná nástraha živá rybička. Velikost rybičky je ideální do pěti centimetrů.

Prut na lov na dírkách

Proutky na dírky navázené s průběžným a pevným splávkem.

Zakrmování při lovu na dírkách

Na některých rybnících je povolené zakrmovat a opravdu se to na pstruhové a jeseterovité ryby vyplatí. Na krmení se používají pstruží pelety 3 mm. Dělají se v potápivých i plovoucích variantách. Další výborné plovoucí, jen pomalu se potápivé krmení jsou anglické vločky v různých barvách, pstruzi nejvíce oceňují žlutou.  Jinak se dá krmit kukuřicí, sýrem, nebo masnými červy. Pokud chceme chytat jesetery, je krmení velmi důležité! Platí stejné jednoduché pravidlo jako při jakémkoliv jiném lovu: Čím krmíme, na to i lovíme! Tedy pokud krmíme kukuřicí, chytáme na kukuřici.

Vertikální přívlač

Vertikální přívlač nebo také marmyškováni, lehké pilkrováni, drop shop - názvů je mnoho, ale jde v postatě o to samé, do dírky se spouští různé umělé nástrahy, se kterými se v dírce pocukává. Síla a velikost pocukáváni se liší den ode dne, některé dny stačí lehce chvět špičkou proutku, jindy se nástraha zvedá třeba i o 40 centimetrů. Často se mi osvědčilo po 20 až 30 pocuknutích nechat nástrahu pár vteřin v klidu. Především pstruzi duhoví rádi berou skoro nehybnou nástrahu.

Trofejní pstruh z dírky

Pstruh duhový

Nejoblíbenější umělé nástrahy jsou twistříky, kopýtka, malí smáčci, marmyšky, umělí ráčci a nymfy. Používají se ale i malé třpytky, pilkříky nebo dokonce i rychle potápivé woblery.

Nástrahu je dobré dipovat různými spreji nebo pastami a to buď dipy přímo na pstruhy anebo na jakékoliv dravé ryby.

Lovnou hloubku volíme stejně jako u chytání na splávek. Většinou je ale nejvíce záběru u dna, tak s lovem začínáme dole a postupně nástrahu pozvedáváme. I při chytání na umělou nástrahu můžeme dírku lehce zakrmit.

Jiné lovné techniky a jiné druhy ryb

Mezi jiné jen málo používané styly lovu patří, chytáni na těžko, kdy se návnada spustí se zátěží na dno a pozoruje se špička proutku podobně jako při chytání na feeder.

Podobně jde chytat i ve sloupci, jsou na to dokonce i speciální extra měkké přidělávací špičky.

Další metoda je takzvaná „na cit“, kdy lehkou nástrahu spustíme pod led a pouze s rukou na prutu a citem v ruce rozpoznáváme záběry.

Mezi méně časté návštěvníky při lovu pod ledem patří kapr, cejn, okoun, candát, štika, úhoř, plotice a mnoho dalších druhů ryb. Tyto ryby se chytnou většinou náhodně při obou metodách.  Obvykle až na konci dírkařské sezóny kdy se voda pomalu začíná oteplovat!

Nástrahy na dírky

Nástrahy na dírky z leva:pilkřík,marmyšky, banjo, kopýtko, smáček, twister, nympha, ráček a krevetka.

Kde na rybníce chytat

Při lovu na dírkách vybíráme místa podobně jako po celý rok. Lososovité ryby mají rádi proudící vodu, tím pádem pokud vyvrtáte dírku u přítoku nebo výpusti rybníka nemůže udělat chybu. Ale pozor díky proudící vodě bývá v těchto místech led slabší, chytejte tam tedy, jen když je led skutečně silný. Výborná místa jsou také zatopené keře nebo padlé stromy. Ryby se v nich zdržuji, jen pozor při zdolávání, ať vám větší pstruh nezajede do větví.

Jeseteři mají rádi zlomy dna, kdy se prudce mění hloubka. Různé podvodní hrany, koryta, jámy a hory.  Když nějaký rybník neznám z léta, vozím sebou na silném silonu 200 gramové olovo a hloubku si poměřím. Vyvrtám několik dírek směrem od břehu metr od sebe a hledám hloubkový zlom. Když ho najdu, dírku označím, zakrmím a nahodím na dno malou peletku na jesetera.

V článku jsou uvedené mé zkušenosti z lovu na dírkách, které jsem se naučil za několik uplynulých let, pochopitelně je spousta jiných metod a triků, které taky fungují. Jako při každé jiné rybařině si každý rybář příjde na ten svůj oblíbený způsob!

Lov pod ledem, pstruh duhový

Pstruh duhový chycený na ráčka

Petruv Zdar!

Halibut Team.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ