NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Lov mníka mořského
Lov mníka mořského

Mník mořský je mořskou rybou a tradičním cílem rybářů brázdících slanou vodu při mořském rybolovu. vyhledávaným úlovkem je mník především pro své bílé, chutné a méně tučné maso, jež se dobře připravuje formou vaření nebo dušení. Dobře se ale hodí i na zapékané pokrmy.

Mníci mořští

Kde ulovíte mníka mořského

Mník mořský je pro sportovní rybáře velmi oblíbená ryba a to nejen díky své bojovnosti a možnosti ulovit kapitální kus přesahující 25 kg, ale také pro své výtečné maso. Mník je velmi dravá ryba dna a podle toho také vypadá způsob lovu.

Nejdůležitější při mořském rybolovu se zamřením na mníka je nalezení „mníkoviště“. Takové místo je výhradně na hranách a pod nimi, v místech s velmi členitým kamenitým dnem. Potrava je proudy strhávána přes hranu a přinášena k mníkům schovaným úkrytech mezi kameny.

Nejlépe pokud nám poradí místní delegát nebo místní rybáři - jelikož jsme tradičními návštěvníky severských moří, dokážeme vám poradit i my. Vždy je však dobré přímo na místě vyzvědět nejčerstvější informace. Takovéto místo totiž bývá velmi malé a bez přesných GPS souřadnic jej jen velmi těžko nalezneme. Další možnosti jsou námořní mapy. Tady se pokusíme najít buď vhodnou hranu, což je sice dobrá strategie vedoucí k velkému množství úlovků jiných druhů ryb, avšak nemusí vést k ulovení mníka. Druhou možností je nalezení symbolu 'St', 'R', nebo 'St Fj' (skála nebo kamení).  Mnohdy takovéto místo poznáme i bez mapy, zvýšeným počtem vázek. V takto nalezené lokalitě pak zkoušíme různé strany a pokud nejsme úspěšní, vrátíme se jindy. I na osvědčeném místě se nám může stát, že jeden den mníci berou a druhý den ve stejnou hodinu, při stejném větru a tahu vody nemáme ani záběr.

Mník mořský

Pokud se nám žádné takové místo nedaří cíleně najít, snažme se vracet k místům, kde jsme chytili mníky náhodou a prochytávat jejich okolí.

Návnady pro lov mníka

Nejlepší návnadou jsou celé makrely nebo fileta z co největší makrely, stejně tak poslouží menší treska tmavá. Vhodné mohou být i kalmáry nebo chobotnice, které jsou pro všechny mořské ryby lahůdkou, je však obtížné a finančně náročné je sehnat.

Sporných výsledků jsme dosáhli se sledi, jejichž maso je pro mořské ryby nejpřitažlivější, avšak je velmi křehké, často se nám pak stávalo, že menší ryby sledě strhly a my chytali na prázdné háky. Pravým opakem je maso z mníkovce bělolemého (lumba), které není pro ryby tak chutné avšak tvrdou kůži není téměř možné ani propíchnout natož strhnout.

Vždy lovíme pouze na co nejčerstvější nástrahy a vyhýbáme se starým nebo mraženým návnadám.

Návazce pro lov mníka

Návazec na mníky

Návazec navazujeme na silon průměru cca 1,2 mm, slabším silonem riskujeme ztrátu kapitální ryby a silnější se zase špatně navazuje a riskujeme rozvázání háčků. Jako háčky použijeme tvrdé háčky nejlépe s mořskou nerezovou úpravou. Nejvíce se nám osvědčili dva háčky navázané v tandemu za sebou. Bližší vel. 0/10-0/12 a vzdálenější vel. 0/8-0/10. Přes uzlíky háčku je vhodné převléct silikonovou trubičku, nejlépe nasvěcovací. Tato trubička slouží nejen k tomu, aby mníci svými ostrými zuby nepoškodili náš vlasec, ale také abychom my, při vyprošťování háčku z tvrdé čelisti, nepoškodili kleštěmi návazec. Na silon navlečeme svítící chobotničku, dostatečně dlouhý kus svítící trubičky nebo několik svítících korálků. Na konec dáme mohutný kroužek s třemi karabinami, do jedné navážeme námi vytvořený návazec, cca 60 cm dlouhý, do druhé navážeme kmenový vlasec od prutu a do poslední zapneme cca 500 g olovo.

Návazec na lov na maso s olovem

 

Způsob lovu mníka

Cílové místo nadjedeme proti předpokládanému směru tahu vody dostatečným obloukem. Vzhledem k počtu vázek je lepší nechat se unášet směrem „z kopce“, naopak více záběrů, avšak velké množství vázek bývá při směru „do kopce“ neboli proti hraně.

Na oba háky napíchneme dostatečně velkou filetu nebo celou rybu (osobně preferuji celou rybu bez hlavy). Návnadu spustíme na dno, potáhneme cca 1 - 5 m nade dno a čekáme, čas od času spustíme opět na dno, abychom se přesvědčili že se naše nástraha pohybuje v blízkosti dna. Jak bylo řečeno, chytáme často na prudkých hranách, a přestože jsme se před krátkou chvílí přesvědčovali, že chytáme kousek ode dna, spustíme návnadu najednou o 20 metrů. Pokud se nám to stane, chytáme na tom správném místě.

Záběr i od velkého mníka je mnohdy velmi opatrný. Každý i sebeslabší záběr musíme ihned prudce a razantně přiseknout, tlama mníků je totiž velmi tvrdá. Často jsme přisekávali i na dvakrát, při zapnutém chodu elektrického navijáku, a až druhé přiseknutí se zdařilo. Pokud se nám mníka zaseknout nepodaří, rychle spustíme návnadu zpátky o cca 5m a čekáme. Mníci jsou velmi draví a často zaberou znovu. Staly se nám i případy, kdy mník upadl přibližně v polovině sloupce a chvíli po upadnutí následoval druhy záběr. Samozřejmě nevíme, jestli od toho samého nebo od kolegy, který sledoval zdolávaného mníka v naději, že náš kus masa pustí a bude jej moci sežrat.Mník a treska

Pokud bylo splavání úspěšné, s návratem nespěcháme, splaveme několik desítek metrů pod naše loviště, připravíme nástrahy a širokým obloukem se vrátíme, tak abychom splavávali po stejné trase. Pokud jsme úspěšní nebyli, zkusíme jinou trasu.

Rychlost splavávání je pro lov mníků velmi důležitá. Nejhorší variantou je nulový tah vody, naše nástrahy leží na jednom místě a my nemáme ani záběr.  Běžně se nám stávalo, že i na osvědčeném místě jsme za takovýchto podmínek neměli ani záběr, ale ve chvíli, kdy se zvedl vítr, záběry opět začaly. Stejně tak nevhodný je velký tah vody, při hloubce kolem 100 m je to přes 2,5 km/h*. Při takovéto rychlosti se nám nejen nedaří držet návnadu dostatečně u dna, ale mníci o ni ani nejeví takový zájem. Ideální rychlost je cca kolem 1 km/h*.

Některé mníky se nám podařilo chytit již v hloubce kolem 30 m na twistery, avšak nejlepší hloubka je kolem 100 - 200 m, podle profilu dna.

Doufáme že, Vám tento návod pomůže k vysněnému úlovku a přejme Petrův zdar.

Mník mořský

-------------------------

*tyto údaje berte s rezervou, protože vlivem vln a houpání lodě údaj o rychlosti pohybu se na GPS přístrojích mění každou vteřinou a my můžeme skutečnou rychlost pouze odhadovat.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ