NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Jak vyhledávat ryby na moři
Jak vyhledávat ryby na moři

Mořský rybolov je pro nás vrcholem rybaření, které se pro nás stalo opravdovou vášní. Během mnoha let zkušeností jsme nastřádali řadu informací, které nám pomáhají být na moři úspěšnými. Jelikož předávání znalostí považujeme mezi rybáři za naprostou samozřejmost, dovolte nám se o naše zkušenosti podělit.

Příprava na mořský rybolov

Před výpravou na moře je nejlepší si nejdříve najít námořní mapu dané lokality (www.gislink.no viz níže). Není špatné zkusit německá nebo jiná cizojazyčná diskusní fóra, kde se občas dají najít přímo GPS souřadnice dobrých míst. Samozřejmě pak potřebujete mít na lodi GPS přístroj, nejlepším pomocníkem vám bude speciální rybářský přístroj gps/echolot, který většina dobrých ubytovatelů nabízí zdarma, jako součást vybavení lodě, ale stačí i turistická GPS nebo auto GPS (pozor na to, že tyto přístroje většinou nejsou voděodolné).

Pokud nemáte přístroj s námořními mapami, je nutné si připravit souřadnice vhodných míst předem (opět využijte web gislink.no) ale pozor různé webové stránky a různé přístroje používají rozdílné kódování GPS souřadnic. Není však třeba si zoufat – jednotlivá kódování mezi sebou převést například: it.cestuji.info nebo boulter.com.

Tip pro vás: Na Google Earth je možné nastavit i vyhledávání lodních vraků a není špatné se podívat, jestli poblíž místa, kam máme namířeno, nějaké nejsou.

Web, který vám pomůže

Norská stránka www.gislink.no patří mezi to nejlepší, co na internetu najdete. Web poskytuje detailní námořní mapy nejen Norska.

Jak na to?

Nejdříve stránky spusťte a při spouštění zvolte GisLink a svou volbu potvrďte tlačítkem „Launch“. Po načtení zvolte vlevo dole ikonu s vrstvami „Map Layers“ mezi vrstvami, které vám stránka nabídne. Sjeďte úplně dolů, kde označte pouze Sj?kart(WMTS) a poté už prohlížejte mapy stejně jako prohlížíte například Gooogle maps nebo mapy.cz. Mějte však drobnou trpělivost, jelikož web přenáší velké množství dat, které musí zpracovat.

Tyto stránky samozřejmě umí vypsat souřadnice zvoleného bodu „Plot Coords“ nebo měřit vzdálenost mezi dvěma body „Measure Distance“. Není špatné si některé body připravit již doma, protože kvalita připojení k internetu v cizině bývá na některých místech velmi špatná.

Mělčiny na přívlač

Místa na přívlač často najdete i bez mapy. Vyhledávejte je podle tyčí pro lodní dopravu. Buďte však opatrní, protože právě kolem těchto tyčí bývají velmi zrádné mělčiny.

Vyhledávání ryb na moři 1

Obr. 1

(a. Mělčina s tyčí s hloubkou při odlivu 1m. bod b. Mělčina s tyčí a odlivovým ostrůvkem. c. Dvě mělčiny s hloubkou cca 5,8m)

Na mělčinách, které vidíte na obrázku výše, se dají lovit tresky polak. Je vhodné mělčinu najet širokým obloukem a nechat se na ni spláchnout vlnami a prouděním. Pokud splaváváte přes hlubší místa 10-30 m snažte se pomalým vláčením u dna chytat tresky obecné a při troše štěstí i halibuty.

Při stahovaní nástrahy skrze sloupec pak můžete zvláště v místech směrem k otevřenému moři chytit tresku tmavou. Na samotné mělčině, kde je méně než 10 m (v hloubkách menších než 10m také bývají na dně často řasy a tudíž množství vázek) vláčejte nástrahu rychle, bez předchozího klesání a snažte se ulovit tresku polak. Je vhodné se nechat splavat několik metrů po proudu pod mělčinu, kde se opět snažte chytat u dna tresky obecné. Na některých takových mělčinách se zvedají nebezpečné vlny viz. níže.

Na místě, jež je na obrázku označeno bodem (b) se v době odlivu nachází malý, řasami pokrytý, ostrůvek. V době přílivu díky nim vzniká nebezpečná mělčina sotva pár centimetrů pod hladinou. Trasu splavání pak volte tak, aby vás vedla bezpečně kolem ostrůvku obdobně jako na místech (a) a (c).

Nebezpečné vlny na moři

Na některých místech se vlivem proudění vody a profilu mořského dna zvedají velmi nebezpečné vlny. V okolí takovýchto míst je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, přesto však mohou být vhodné k lovu tresky polak.

Tip pro vás: Pozor - někdy se vlna zvedá pravidelně co několik sekund. Někdy se však zvedne jen jednou za několik minut. Předtím než se rozhodnete u takovéto vlny rybařit je vhodné zvolené místo delší dobu pozorovat z bezpečné vzdálenosti a věnovat se jinému druhu lovu ryb.

Vyhledávání ryb na moři 2

Obr. 2.

(Vlny poblíž rybářské lokality Bessaker.)

 

Vyhledávání ryb na moři 3

Obr. 3.

(a. vlny z obr. 2 na mapě)

Přestože je vlna na obr. 2 focena ze vzdálenosti několika set metrů vypadá velmi děsivě a jakoukoliv menší loď by hravě převrátila. Takto velkým vlnám se raději vyhněte velkým obloukem a rybařte pouze za nimi ve směru tahu vody. Musíte však být velmi opatrní, protože i za vlnou vznikají zrádná proudění, ty sice lákají tresky, ale stejně tak mohou vytvářet zpětný tah směrem k vlně.

Vyhledávání ryb na moři 4

Obr. 4

(a. místo kde vzniká vlna. b. místo kde nevzniká vlna)

Záleží však hlavně na profilu dna. Pokud se dno zvedá k vrcholu kopce pomalu a proud po této „rampě“ tlačí vodu, vzniká vlna (Obr. 4; bod (a)). Pokud je však profil dna příliš strmý (Obr. 4 bod (b)), vlna nevznikne (stejně tak nevznikne na bodě (a) při opačném tahu vody).

U menších vln může splavávat v jejich okolí a stejně jako kolem mělčin nebo přílivových ostrůvků. Někdy je však vhodné se k vlně přibližovat na motor a zatímco dva chytají z přídě lodi, třetí hlídá u nastartovaného motoru pozici lodě a v případě potřeby kousek couvne nebo úplně odjede. Musí však varovat kamarády na přídi, aby  je případné „cuknutí“ při zařazení zpětného chodu neshodilo do vody. Váš kolega také musí dávat pozor, kde se vlna právě zvedá:

 • 1. se nemusí zvedat pokaždé na úplně stejném místě
 • 2. pokud nevidíte orientační body (ostrůvky, tyče, odlivové mělčiny) je orientace kolem takovýchto míst, jen pomoci GPS přístroje, velmi obtížná.

Vláčení pod skálou

Tresky polak rády vyhledávají prudké srázy. Tyto srázy jsou viditelné již na profilu pobřeží a spadá-li sráz dále pod hladinu, můžeme v okolí takovýchto míst chytat. Twister nebo vláčecí pilker v takových příkladech hažte co nejblíže ke břehu a nechávejte je klesat kolem srázu a jen občas potáhejte.

Vyhledávání ryb na moři 5

Obr. 5

(a.    vhodný sráz)

Sráz na obr. 5 je nejen vhodný k lovu tresky polak, ale v případě severního větru poskytuje i závětří s klidnou vodou. Ke srázům se raději nepřibližujte za vysokých vln.

Průplavy

Různé průplavy a zátoky mezi mělčinami poskytují výbornou možnost pro rybolov. Ať už vláčíte nebo chytáte na maso či jinou přírodní nástrahu, můžete zde vláčet na tresky nebo v jiných zeměpisných šířkách chytat úhoře, rejnoky či platýze na kousek masa.

Snažte se najít takové místo, kde přirozeně proudí voda. Všechny druhy ryb se do takových proudů stahují a době, kdy vlivem přílivu a odlivu dochází k proudění mívají hlad.

Vyhledávání ryb na moři 6

Obr. 6

(a., b. a c. průplavy mezi ostrůvky)

Ve většině takovýchto průplavů bývá dno pokryté pískem, což minimalizuje množství vázek.

Protože se však často jedná o nejužší místo zátoky, bývají zde mosty. Není bezpečné se ukotvovat k pilířům, v některých zemích to dokonce zakazuje přímo vyhláška. Přesto však okolí mostů poskytuje dobré místo k rybolovu. Budťe však velmi opatrní, protože tudy musí proplouvat i jiné, mnohdy velké, lodě.

Pilkerování

Místa na pilkerování se hledají hůř ve srovnání s místy na přívlač výrazně hůře -  vyhledávejte hrany a podmořské hory. Nejlépe, pokud vám echolot ukáže hejna menších ryb, snažte se rybařit pod nimi. Některé takové hory mohou být vhodné i k hlubinné přívlači.

Ryby kolem zvoleného místa je potřeba hledat, často se stává, že kolem hory jsou ryby jen z určité světové strany - nejčastěji ze strany odkud proudění přináší živiny.

Nejlépe se nechávejte splavávat kolem zvoleného místa tak, abych pokaždé prochytávali jinou část místa.

Vyhledávání ryb na moři 7

Obr. 7

(a. podmořské hory na Brannsbakkenu. b. menší hory)

Přestože je Brannsbakken  (obr. 7 a.) znám po celém okolí, je poněkud složitější zde ryby najít. Podmořských hor je zde více a jsou poměrně rozsáhlé. Často je lepší navštívit menší hory, na kterých je snazší ryby najít (obr. 7 b.).  Případně se optejte místního průvodce na konkrétní místo.

Některá místa objevíte, i pokud se věnujete vláčení na kopcích a necháte se z kopce stáhnout nad větší hloubku. Pokud jste na 2-10 metrech chytali tresky polak na 10-30 metrech vláčely na tresky obecné, hlouběji můžete ve splavání pokračovat a pilkerovat.

Hrany

Podmořské hrany často spadají jen z několika málo metrů často do hloubek přes 300 m. Taková místa jsou vhodná k lovu téměř všech druhů ryb.

Nejlepší směr tahu vody je proti hraně - tady z hlubší vody na mělčinu. Tento směr je sice lepší, co se týká počtu záběrů, avšak dochází k častějším vázkám a je vhodné hlídat aktuální hloubku dna a hloubku nástrah. Opačný směr také není špatný.

Naopak nevhodný směr je pak po vrstevnicích hrany, protože neprohledáváme rozdílné hloubky.  Často se totiž stává, že ryby stojí pouze v určité hloubce na určitém místě hrany (například pro lov okouníků je vhodná hloubka asi 50 metru nade dnem při hloubce dna 250-150 m). Proto je v okolí hran vhodné nejen chytat u dna ale prohledávat i sloupec. Speciální návazce na okouníky mají i přes 10 metrů, aby jimi bylo možné prohledávat co největší vodní sloupec.

Vyhledávání ryb na moři 8

Obr. 8

(a. hrana zvedající se z 515m až k odlivovým ostrůvkům)

Na obr. 8 je vidět hrana vedoucí z 515 m až k ostrůvkům. Na takovéto hraně můžeme chytat téměř všechny druhy ryb a na mělčinách vláčet.

Lodní Vraky

Chytání nad lodními vraky bývá velmi úspěšné i pře velké množství vázek. Avšak většina kapitánu a rybářů si konkrétní souřadnice bedlivě střeží. Některé mapy sice zobrazují i pozice vraků, bohužel však nebývají přesné a přesnou pozici je potřeba dohledat pomocí sonaru.

Sonar

Sonar je neocenitelnou pomůckou při vyhledávání ryb. Shrňme si několik zásad jeho používání.

 1. Většina sonarů lže! Většina sonarů, které jsi zapůjčíte společně s lodí, jsou převážně levnější přístroje, které nezobrazují pravdu pokud:
  • loď rychleji pluje. Sonary zobrazuji pravdivé údaje pouze pokud loď stojí na místě.
  • se nacházíte v hloubce menší než 5m. Sonar má v hloubkách menších než 5 metrů příliš úzký paprsek a zobrazované údaje tudíž nejsou přesné.
  • se nacházíte v hloubce větší než 100m. Sonar má v takové hloubce příliš široký paprsek. Toto jde do určité míry vyladit změnou paprsku na 83hz, citlivostí sonaru nebo nastavením pevné hloubky místo automatické.
  • se nacházíte v blízkosti jiné lodě se sonarem. Pokud se nachází dvě lodě blízko sebe, sonar ukazuje skrze celou svoji šířku ryby nebo svislé čáry což je ve skutečnosti signál druhé lodě.
 2. Sonar není všemocný - často zobrazuje velké hejno malých ryb nebo krilu jako větší ryby.
 3. Řasy, lana, medůzy nebo dokonce předěl rozdílných teplot vody může být vyhodnocen sonarem jako ryby.
 4. Najdete-li na sonaru ryby, zkuste do dané hloubky spustit malá peříčka (návazec na sledě nebo makrely) abyste zjistili co za ryby, jestli vůbec nějaké, se pod lodí nacházejí.
 5. Použijte internet - je zde spousta užitečných návodů. Např.: Lovkapra.com

Další rady

 1. Před výpravou na moře se optejte místního průvodce nebo delegáta jestli jsou v okolí nějaká nebezpečná místa a kterým místům se vyhnout.
 2. Nikdy nevjíždějte do zeleně označených oblastí. Jedná se o mělčiny dosahující za odlivu hladiny.
 3. Pokud to není nezbytně nutné, nevjíždějte do modrých oblastí. Při běžném nastavení se jedná o hloubky 0-10m. Pokud však do takových míst vjedete, pojedete pomalu. Někdo na přídi hlídá, jestli se před lodi neobjeví zrádný kámen nebo útes. Je dobré mít polarizační brýle.
 4. GPS má přesnost v rámci několika metrů a navíc může „lhát“. Osobně jsme narazili na mělčinu, která měla být nejméně o 30 metrů jinde. Naopak horu s hloubkou kolem 6 metrů jsme nikdy nenašeli a nejmělčí místo v okolí mělo 15 m.
 5. Přestože je loď vybavena GPS přístrojem, buďte připraveni na možnost, že přestane fungovat. Je proto dobré sebou vozit chytrý telefon s navigací, lepé turistickou GPS.
 6. Pokud najdete na některém místě ryby, snažte se být v lodi co nejtišeji. Místo pak nadjíždějte i o několik set metrů a opět se vracejte širokým obloukem.
 7. Ryby berou určitou hodinu. Tedy pokud na některém místě najdete ryby a druhý den zde nemáte ani záběr zkusíme se vrátit o hodinu později.
 8. Rackové vám mohou posloužit lépe než sonar. Uvidíte-li někde hejno racků jak loví rybky je toto místo, kde můžete lovit i vy.

Užitečné odkazy


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ