NOVINKY

arr3Změna adres kamenné prodejny!Od 1.4.2016 jsme pro Vás každý všední den od 10:00 do 17:00 na nové adresa Brno, Pekařská 56! Tešíme... arr3Výprodej krmenení a návnad!Akce - 40% Po celý únor probíhá akce na veškeré krmné směsi a návnady a to -40%!!! Neváhejte si... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


ČLÁNKY » Jak vidí ryby?
Jak vidí ryby aneb jakou barvu zvolit?

Jakou barvu nástrahy byste měli zvolit, obvykle patří k základním otázkám, předcházejícím samotnému lovu. V článku se však nechceme přímo zabývat konkrétními technikami nebo nejvhodnější návnadou, přestože volba návnady, zvláště pak její správné vedení, je mnohdy důležitější než barva samotná. Naopak si předvedeme, to jak ryby vidí a vnímají jednotlivé barvy.

Co je to barva?

Podívejme se na barvu nejdříve z fyzikálního hlediska. Barva je schopnost povrchu předmětu absorbovat určíte vlnové délky světla.

Tabulka barev a vlnových délek

Modrý předmět tedy absorbuje vlnové délky, všech ostatních složek spektra (červené, zelená…) kromě modré. Černý předmět absorbuje všechny vlnové délky a bílý pak žádné (odrazí celou šíři spektra).

Viditelnost

Je důležité si uvědomit, že vlivem hloubky, ve které rybaříme, se mohou některé části spektra vytrácet. Důkazem může být obrázek níže.

Prostupnost světla v oceánu

Na něm je vidět, že v neznečistěné vodě (levá část obrázku) se červená barva vytrácí kolem 20 metru, žlutá kolem 60, zelená přibližně ve 100 - 150 metrech a modra proniká až přes 200 metrů hloubky. Záměrně uvádíme, že se jedná o vodu neznečištěnou, protože i voda vizuálně čista a průhledná může vlivem látek v ní obsažených prostupnost některých barev rapidně snižovat. Pro představu, znečištění mohou způsobit například soli, nečistoty a kaly nebo i plankton a řasy (pravá část tabulky). Při přemýšlení nad volbou barvy návnady byste měli brát na vědomí, že výše popsaná pravidla platí i v horizontálním směru z čehož plyne, že na největší vzdálenost bude vidět nástraha modrá.

Rybí oko

Fyziologické vlastnosti rybího oka mají ve srovnání s tím lidským svá specifika:

  1. Oko většiny druhů ryb vnímá stejně jako oko lidské tři základní barvy díky čípkům v oku pro zelenou, modrou a červenou/oranžovou barvu. Avšak některé druhy, zvláště ty žijící ve velkých  hloubkách mají pouze čípky pro zelenou a modrou barvu.
  2. Všechny druhy ryb jsou schopné zpracovat i zbytkové světlo - vidí tedy i za velmi špatných podmínek.

Příklad z praxe

Následující obrázky pořídil amatérsky potápěč a publikoval je na fóru watchuseek.com.

První obrázek je pořízen na hladině za jasného světla. Vlevo jsou barvy fluorescenční, tedy takové, které po nasvícení a umístění do tmy ještě nějaký čas samy svítí. Vpravo pak obyčejné barvy.

Druhý obrázek je pořízen v hloubce přibližně 20 metru (60ft). Při viditelnosti okolo 4 metrů (12ft).

Jak je vidět, fluorescenční barvy jsou stále relativně viditelné, kdežto obyčejné barvy se značně změnily - červená a oranžová ztmavly a žlutou vidíme spíše jako bílou. Oproti tomu modrá je stále dobře viditelná.

Jak na efektivní lov ryb

Při lovu ryb se můžete snažit napodobit některou přirozenou potravu, další variantou je snaha rybu vyprovokovat. Ani při pokusu napodobit skutečnou potravu však nezapomínejte, že některá barva je vidět lépe než jiná (viz předchozí odstavce).

Základní umělou nástrahou, napodobující skutečnou rybku je wobler s bílím bříškem a černým hřbítkem. Taková barevna kombinace vhodně napodobuje skutečnou rybku. Černá barva zvyšuje kontrast nástrahy a bílá je dobře viditelná i na velkou vzdálenost. Často bývá doplněna červeným bříškem nebo krčkem, přesto však je vhodnější zvolit bříško oranžové, protože je tato barva pro ryby snadněji rozeznatelná.

Wobler šedorůžový

Velmi oblíbenou barvu wobleru je také zelená. Tmavě zelený hřbítek je dosti kontrastní a nepůsobí tak uměle jako barva modrá. Stejně jako u černé varianty je vhodný oranžový krček.

Wobler zelený

K vyprovokovaní ryby je pak vhodný wobler v žlutobílém nebo žlutooranžovém zbarvení. V tomto případě je lepší volit světlejší barvy. Červená nebývá příliš vhodná, protože ve vodě není příliš dobře vidět.

Woblery - oranžový a zelený

Podobná pravidla platí i při výběru twisterů. Avšak pro lov ve větších hloubkách  - 10 m a někdy i mnohem hlouběji (při lovu halibutů mnohdy i přes 50 metru), se snažte vybírat dobře viditelnou návnadu barvy světležluté nebo bílé.

Při mořském rybolovu v hloubkách přes 50 m není už samotná barva až tak podstatná. Mnoho rybářů své pilkery vůbec nebarví a spoléhají pouze na pohyb nebo na kousek voňavého masa. Bílou barvou však nemůžete nic pokazit.

Halibut 110cm Norsko, Titran

Při lovu v takových hloubkách je vhodné doplnit umělou nástrahu kouskem ryby a použít různé fluorescenční doplňky, ty vám zajistí úspěch i v hloubkách přes 150 metrů. Při takovém lovu nedoporučujeme používat chemická světla. Voda v takových hloubkách je velmi studená a chemické světlo po chvíli zhasne. Lepší je použít zasvěcovací chobotničky nebo korálky.

Jak již bylo řečeno na začátku, barva není vše a důležité hlavně správné vedení nástrahy a správné místo. Důležité je také nástraze věřit, nejhorší chvíle pak nastávají po půl dni bez záběru, kdy bezúspěšně vytahujeme z krabičky ty nejhorší barevné kombinace, proto hodně štěstí!

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ