NOVINKY

arr3Bessaker 2020Přinašíme Vám termíny do Norska na Bessaker na rok 2020. 1) 22/4 - 4/5. 2020 Bessaker 2) 19/8 -... arr3Sezóna lovu dravcůSezóna lovu dravců je v plném proudu! Přijďte si k nám vybrat nové přívlačové nástrahy od značek... arr3Rybaření na jižní Moravě  Ptáte se, kam na ryby na jižní Moravě? Poradíme vám ty nejznámější lokality, které se... arr3Akce listopad - vybavte se na moře!!!!!Akce Akce !!! Po celý listopad bude probíhat posezoní SLEVA 20% na veškerý mořský...

KONTAKTY

Rybářské potřeby HALIBUT
Pekařská 56
60200 BRNO
tel: +420 732 336 401
uhalibuta@seznam.cz
Otevírací doba:
Po-Pá 9:30-17:00 So 10:00-13:00

Partneři

Komunitní web o rybaření v ČR


RYBOLOV V NORSKU » IV. Hlavní druhy mořských ryb » Bezostní – sleďovití
Bezostní – sleďovití

Sleď obecný (Clupeaharengus, Sild, Hering)

I když sleď nedosahuje větší velikosti, bývá oblíbenou rybou pro svoji dravost. Největší význam spočívá ovšem v hospodářském využití jako tradiční chutná ryba určená pro náš stůl

Sleď má oválné tělo. Má menší hlavu s výrazným okem. Trošku nám připomíná naši ouklej obecnou, a to i svým zbarvením – hřbet je tmavošedý nebo zelenavý, boky stříbrné.

Jde o nevelkou rybu zřídka přesahující 40 cm.

Charakteristiky sledě

Sleď obecný obývá celou severní část Atlantického oceánu, kde vytváří několik ras. Žije v obrovských hejnech čítajících až několik tisíc tun ryb. Různé rasy se vytírají v různé době. V zimě se třou norské rasy, které připlouvají ze severního moře na západní pobřeží. Při výtěru dopadají jikry sleďů na dno a vytváří až 8 cm silný koberec.

Sleď se živí planktonem a drobnými živočichy, jakož i potěrem jiných ryb. Žije většinou pelagicky – u hladiny, ovšem za potravou někdy sestupuje i do hloubek až 250 m. Někdy je vidět na povrchu moře hejno sleďů jakožto obrovský fialový pruh. Sleď žere pouze přes den.  Proto ho v zimě, kdy je v Norsku polární noc, ulovíme jen zřídka.

Na sledě můžeme narazit po celou naši rybářskou sezónu – od jara do podzimu. Nejlepší rybolovnou metodou je přívlač velmi malou nástrahou, nebo muškový pater-noster, o němž jsme se již zmínili při popisu lovu makrel. Jde o soustavu návazců s makrelími peříčky a koncovou zátěží. Také při lovu sleďů se snažíme udržet hejno ryb pod člunem systémem „minimálně jedna udice ve vodě“. Je to poměrně obtížné; hejno sleďů je neustále v pohybu. Pokud se nám podaří ulovit více jak 20 ryb, než nám hejno zmizí, můžeme to považovat za triumf našeho umění.

Z čeledi sleďovitých je významný také šprot obecný. Mnozí si hned vzpomenou na vynikající pochoutku – uzené šproty v oleji. Nás ovšem zajímá více jeho využití pro rybářské účely. Podobně jako sleď je šprot významnou potravou jiných dravých ryb, které lze při mořském rybolovu též chytat. Objevíme-li tedy při hladině veliké hejno těchto drobných stříbrných rybek, neváhejme a začněme nahazovat do tohoto „živého mračna“ naše vláčecí nástrahy. Úspěch bývá téměř zaručen.

Co dál lze chytat při mořském rybolovu


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ