RYBOLOV V NORSKU » II. Norsko z pohledu rybáře » Kam za rybolovem v Norsku
Podkapitola II.II. Kam za rybolovem v Norsku

V návaznosti na počasí je zapotřebí se zmínit o nejvhodnějších obdobích pro lov ryb. Odpověď není jednoduchá. Norsko je nesmírně rozsáhlá země, která se rozkládá od 58 k 71 rovnoběžce. Ráz počasí na „norské Riviéře“ (území na jihu mezi Kristiansandem a Oslem) je zcela odlišný od počasí v severní části země (od Norviku výše). Velmi zjednodušené pravidlo je následující: Pro jih Norska platí, že jaro a podzim jsou nejlepší měsíce pro mořský rybolov v roce. Čím postupujeme více na sever, tím více se posunuje nejlepší doba lovu do letních měsíců. Od Trondheimského fjordu (64 rovnoběžka) severně se za nejlepší období považují měsíce červen – srpen. Uvedené pravidlo se pochopitelně týká mořských ryb jako celku. Jsou ovšem některé druhy, které bychom ulovili častěji v zimních měsících (například velké exempláře tresky obecné), pokud by nám to ovšem počasí dovolilo.

Popisovat jednotlivá místa vhodná pro mořský rybolov by bylo, s ohledem na rozlohu území Norska, velice náročné a zřejmě i zbytečné. Všeobecně se uvádí, že ryb u norského pobřeží přibývá, čím severněji se vydáme. Stěží můžeme uvedený názor posuzovat, ale máme za to, že toto pravidlo sice platí, ale jen z části. I v jižních oblastech Norska jsou místa pověstná častými úlovky trofejních ryb, zatímco některé expedice na samotný sever norského území skončily co do úlovků větších exemplářů neúspěšně. Domníváme se, že ryb menší a střední velikosti poskytuje každá oblast Norska dost a dost, takže o rybářskou zábavu nebude nikdy nouze. Úlovek trofejní ryby pak bývá vždy částečně dílem našeho umu a částečně dílem náhody a štěstí.

Tři hlavní oblasti pro rybolov v Norsku

Odborníci rozdělují území Norska na tři základní oblasti rybolovu – jižní, střední a severní část země.

Oblast jižního pobřeží

Část jižního pobřeží od Osla až po Stavanger je výhodná svou dostupností, ale mnohde se můžeme setkat se značným rybářským tlakem. I zde se nacházejí místa proslulá svými bohatými úlovky. Je to například městečko Korshamm ležící na samém jihu Norska, kde můžeme ulovit velký počet jednotlivých druhů ryb. Od Stavangeru na sever až k Alesundu se rozprostírá oblast s nejkrásnějšími a nejdelšími fjordy (například Sognefjord měří 204 km a je až 1.300m hluboký).

Střední část Norska

Střední části Norska vévodí tisícileté královské město Trondheim, které je dosud korunovačním městem norských králů. Toto centrální město leží na břehu hlubokého Trondheimského fjordu, který je proslaven především výskytem žraloka grónského. Další fjordy v této oblasti již nejsou tak dlouhé a hluboké, ale všude je možné velmi dobře rybařit. Pobřeží je chráněno třemi velkými ostrovy – Smöla, Hitra a Fröya. V oblasti těchto ostrovů nalezneme nejvyhledávanější místa k mořskému rybolovu. Vyskytují se zde také četné mořské úžiny (nazývané „Straumen“), kterými moře tlačí masu tak mocně, že voda v úžinách silně proudí. Tyto úžiny jsou obvykle úzké a plné ryb. Loví se zde ze břehu těžkými nástrahami popotahovanými při dně.

Denní úlovek na norském moři

Divoký sever Norska

Severní část Norska je určena jen pro vášnivé rybáře, kteří se nezaleknou úmorné dlouhé cesty a nekladou důraz na komfort. Lov v této oblasti je v mnoha pramenech označován za fantastický co do množství a někdy i velikosti ulovených ryb. Sever je územím pro letní turistiku. Pověstné jsou především ostrovy Lofoty, kde se každoročně shlukují největší hejna matečných oceánských tresek obecných k výtěru, nebo také druhý největší ostrov v Norsku – Senja. Někteří rybářští specialisté nechávají poněkud „jižně“ ležící Lofoty stranou a míří dále přes přístavní město Norvik až k překrásnému pobřeží Tromsu.

Halibutí tým v akci